Французьким та німецьким ютуберам, блогерам і лідерам думок пропонували гроші від нібито розташованої у Великій Британії PR-агенції з очевидними зв'язками з Росією, щоб вони помилково говорили своїм передплатникам, що вакцина Pfizer/BioNTech є причиною сотень смертей, повідомляє The Guardian.
Fazze, яка заявила, що це «маркетингова платформа впливу... з'єднує блогерів і рекламодавців», стверджувала, що базується на 5 Percy Street в Лондоні, але не зареєстрована там. У вівторок вона закрила свій веб-сайт і закрила свій аккаунт в Instagram.
Минулого тижня агентство зв'язувалося з кількома французькими ютьюберамі, що займаються питаннями охорони здоров'я та науки, і просило їх поганою англійською «пояснити... рівень смертності серед вакцинованих Pfizer майже в 3 рази вище, ніж серед вакцинованих AstraZeneca».
Впливовим особам було сказано опублікувати посилання на YouTube, Instagram або TikTok на звіти в Le Monde, Reddit і на веб-сайті Ethical Hacker про витік звіту, що містить дані, які нібито підтверджують це твердження.
Стаття в Le Monde присвячена даними, нібито вкраденим російськими хакерами з Європейського агентства з лікарських засобів і пізніше опублікованими в Dark Web. Вона не містить інформації про показники смертності. Сторінки на двох інших сайтах були видалені.
Лідерів думок попросили сказати своїм передплатникам, що «основні засоби масової інформації ігнорують цю тему», і запитати: «Чому деякі уряди активно купують вакцину Pfizer, яка є небезпечною для здоров'я людей?»
У бриф також входили прохання «вести себе так, як ніби у вас є пристрасть і інтерес до цієї теми», і уникати використання слів «реклама» або «спонсорований» в повідомленнях або відео, тому що «матеріал повинен бути представлений як ваша власна незалежна думка».
Скріншоти листів були опубліковані в Twitter Лео Грассі, популярного французького наукового ютубера з майже 1,2 млн передплатників. Грассі сказав, що у кампанії був «колосальний бюджет», але агентство відмовилося назвати свого клієнта.
За даними LinkedIn, керівництво Fazze приїхало з Москви і працювало в агентстві, яке, як повідомляється, заснував російський підприємець.
Французькі ЗМІ вказали на схожість між повідомленням Фаззі і офіційним аккаунтом в Твіттері російського Sputnik V - вірусної векторної вакцини, такої як AstraZeneca, - який неодноразово заявляв, що «дані реального світу» показують, що вони «безпечніше і ефективніше», ніж мРНК-вакцини.
У дослідженні ЄС, проведеному минулого місяця, російські і китайські ЗМІ звинуватили в «спонсорується державою дезінформації», спрямованої на те, щоб посіяти недовіру до західних вакцин за рахунок сенсаційних побоювань з приводу безпеки, встановлення «необгрунтованої зв'язку між щепленнями і смертністю в Європі» і просування російських і китайських вакцин як більш ефективних.