9 травня помер колишній президент Туреччини Кенан Еврен, засуджений до довічного ув'язнення за організацію військового перевороту в 1980 році.
Як повідомляє видання Milliyet, 97-річний Еврен останні три роки перебував на лікуванні в госпіталі. У суботу, 9 травня, його стан різко погіршився, і він помер у реанімації.
Серйозні проблеми зі здоров'ям у політика були з початку 1990-х років. У червні 2014 року суд визнав Еврена, а також колишнього командувача військово-повітряними силами Таксина Шахинкая, винними у вчиненні військового перевороту і засудив їх до довічного ув'язнення. Вирок сили так і не набув, так як після винесення був оскаржений у Верховному суді.
На момент винесення вироку Еврен і 86-річний Шахинкая були єдиними лідерами перевороту 12 вересня 1980 року, які залишились у живих. До цього турецькі військові ніколи не піддавалися переслідуванню за насильницьке захоплення влади. Це було пов'язано, зокрема, з тим, що в 1982 році уряд Еврена вніс у конституцію статтю, що забороняє переслідування організаторів перевороту.
Подіям 1980 року передували роки протистояння між лівими і правими угрупуваннями, яке вилилося у відкрите насильство. Еврен в своє виправдання стверджував, що, коли взяв владу в свої руки, військові врятували країну від анархії.
За даними звинувачення, після приходу Еврена до влади незаконно були страчені 50 осіб, а сотні тисяч відправлені у в'язницю. У 2010 році був скасований закон про заборону переслідування організаторів перевороту, після чого жертви режиму Еврена подали петицію до прокуратури з проханням розслідувати злочини цього періоду.