Politico: Глава MI6 вважає Китай «причетним» до вторгнення Росії в Україну

Поділитися
Politico: Глава MI6 вважає Китай «причетним» до вторгнення Росії в Україну © Getty Images
Він вказав на підтримку, яку Пекін надає Москві від початку повномасштабного вторгнення в сусідню країну.

Китай і його лідер Сі Цзіньпін «абсолютно причетні» до вторгнення Росії в Україну, - сказав глава Секретної розвідувальної служби Великої Британії (відомої як МІ6) під час рідкісного публічного виступу, організованому виданням Politico в Празі.

Річард Мур, відомий у розвідувальному співтоваристві як «С», також звинуватив Китай у сприянні жорстоким діям військової хунти М'янми і попередив про загрози для інших країн від китайських «інформаційних пасток» і технологічних досягнень.

«Коли Путін вторгся в Україну, китайці дуже чітко підтримали росіян. Вони повністю підтримали росіян дипломатично, вони утрималися під час ключових голосувань в ООН, вони абсолютно цинічно повторювали всі російські наративи, особливо в таких місцях, як Африка і Латинська Америка, звинувачуючи НАТО тощо», - Мур в інтерв'ю виконавчому редактору Politico Енн МакЕлвой.

Але ця підтримка мала свою ціну для Владіміра Путіна і його престижу в Росії.

«Можливо, сталося те, що, як я знаю, багатьом росіянам дуже неприємно, - баланс сил між ними змінився. Дуже важко дивитися на них і не визнати, що один з них зараз дуже сильно підпорядкований іншому», - сказав глава MI6.

Комуністична партія Китаю виступила з сумнівним «мирним планом» для України і часто заявляє, що вона залишається нейтральною стороною в конфлікті. З кінця 1970-х років і  до недавнього часу китайські лідери описували зовнішню політику країни як «tao guang, yang hui" - або «ховати світло і вичікувати свого часу». Але під керівництвом Сі Цзіньпіна Пекін відкинув цю обережність і став дедалі агресивнішим за кордоном, одночасно посилюючи репресії всередині країни.

«Зараз ми виділяємо на Китай більше ресурсів, ніж на будь-кого іншого. Ресурси і масштаби зусиль китайської розвідки величезні, і вони розгорнуті за кордоном у великій кількості», - сказав Мур в інтерв'ю Politico.

Він попередив, що Китай розставив «інформаційні пастки» для інших країн, які розмивають їхній суверенітет і підвищують їхню вразливість, а під час пандемії Пекін вимагав від країн ділитися даними про вакцинацію як умову отримання китайських вакцин.

«Це саме та умова в будь-якій угоді, яка повинна викликати тривогу», - сказав Мур.

Він також зазначив, що безперешкодний доступ Китаю до величезних масивів даних всередині країни і практика незаконного «викачування» даних з-за кордону дають йому певні переваги в розробці штучного інтелекту.

«Китайська влада не надто переймається питаннями особистого життя чи безпеки персональних даних, вона зосереджена на контролі інформації та запобіганні розголошенню незручної правди. Але моя служба разом з нашими союзниками має намір виграти гонку за оволодіння етичним і безпечним використанням ШІ», - сказав директор MI6.

Крім підтримки війни Росії проти України, Пекін підтримує кілька непривабливих і корумпованих авторитарних режимів по всьому світу, зокрема в Ірані і М’янмі.

«Що стосується М'янми, то жахливо бачити, що відбувається в цій чудовій країні ... це дуже велика трагедія. Боюся, Китай несе відповідальність, тому що він є головним прихильником цього режиму, і важко уявити, що він міг би діяти так, як він діє зараз, без цієї підтримки», - додав Мур.

З моменту свого заснування в 1909 році до і 1994-го MI6 офіційно не існувала і про службу згадували хіба що в фільмах про Джеймса Бонда. Але в останні роки британська розвідка почала більш відкрито говорити про свою діяльність. Зустріч з POLITICO в резиденції британського посла в Празі стала другим публічним виступом Мура в ролі директора MI6.

Більше про те, що розповів Мур, читайте в матеріалі "007 речей, які розповів Politico глава таємної розвідки MI6: Україна і Празька весна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі