У понеділок, 14 вересня, віце-прем'єр, міністр оборони Польщі Томаш Семоняк і міністр оборони Швеції Петер Гультквист заявили, що Варшава і Стокгольм подібним чином оцінюють ситуацію в сфері безпеки, а тому оборонні відомства обох країн починають стратегічне співробітництво.
"Ми обидва бачимо, як за два роки в регіоні кардинально змінилася ситуація: агресія в Україні, анексія Криму - це нові детермінанти загрози для наших держав. Балтійське море перетворилося з моря миру в море загроз, тому поглиблення нашого військового співробітництва, на наше спільне переконання, є необхідним і доцільним", - зазначив міністр оборони Польщі.
"Той факт, що Росія почала конфлікт в Україні, анексувала Крим, повністю змінив розстановку сил у нашій частині Європи. Ми спостерігаємо також посилену активність Росії в Балтійському морі. Тому шведський парламент вирішив збільшити витрати на оборону на 11% протягом п'яти років", - сказав глава оборонного відомства Швеції.
Політики вважають, що стратегічний діалог повинен сприяти військового співробітництва двох держав у вигляді спільних військових навчань. Міністри підписали також нову угоду про співпрацю в оборонній сфері.
Раніше газета New York Times з посиланням на американських чиновників і представників НАТО повідомила, що Пентагон пропонує розмістити в Східній Європі та країнах Балтії важке озброєння для стримування можливої агресії Росії. Йшлося про таких країнах, як Латвія, Литва, Естонія, а також Польща, Румунія, Болгарія і, можливо, Угорщина.
Зв'язки Швеції та Росії, у зв'язку з російською агресією в Україні та постійним порушенням повітряного простору країни, залишаються напруженими. Це спонукало Данію і Швецію розширити військову співпрацю.
У Росії, в свою чергу, звинувачували Швецію розкручуванні антиросійської істерії.
Шведські спецслужби заявляли, що вважають третину російських дипломатів у Швеції шпигунами.Російські шпигуни належать до воєнної розвідки - Головного розвідувального управління (ГРУ) - і до громадянської Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії і є "високо освіченими і часто більш молодими, ніж це було в радянський час".