Міністри оборони країн Балтії та Польщі домовилися про спільне стримування Росії в балтійському регіоні. На зустрічі міністрів оборони Литви, Латвії, Естонії та Польщі в латвійському місті Цесіс були узгоджені принципи координації оперативного планування в країнах Балтії.
Як повідомили в Міністерстві оборони Литви, спеціально створеного підрозділу Об'єднаного штабу країн Балтії буде доручено розробити надзвичайні плани на випадок можливої агресії з боку Росії.
"Країни Балтії і Польща стикаються з однаковими погрозами, тому дуже важливо скоординувати нашу відповідь. Давайте працювати спільно, щоб Росія знала, що якщо вона наважиться протестувати принципи колективної оборони НАТО, то це буде мати серйозні наслідки", - заявив на конференції міністр оборони Литви Юозас Олекас.
Він закликав інших учасників зустрічі спільно виконувати рішення саміту НАТО в Уельсі. За словами Олекаса, необхідно забезпечити постійну військову присутність альянсу в регіоні, створивши елементи командування та контролю НАТО і заздалегідь розмістивши у країнах Балтії та Польщі військову техніку та боєприпаси.
Олекас також закликав своїх колег з інших країн Балтії, а також Польщі наслідувати приклад Литви і розглянути питання про надання військової допомоги Україні. "Це буде демонстрацією нашої солідарності з Україною у її боротьбі проти російської агресії за свою свободу і незалежність", - підкреслив литовський міністр.
Сьогодні стало відомо, що Латвія, Литва і Естонія посилять військову співпрацю і збільшать фінансування повітряної поліції НАТО у відповідь на підвищення активності російських літаків на своїх кордонах.
За словами міністра оборони Латвії Раймонда Вейониса, коли над Балтійським морем перехоплюють 28 російський літаків протягом одного дня, як це було в понеділок, 8 грудня, є безпрецедентною (при цьому в латвійські Національні збройні сили повідомляли лише про сім російських військових літаках, помічених поблизу Латвії в понеділок). У свою чергу міністр оборони Естонії Свен Міксер назвав такі польоти "недоречними і провокаційними".
За словами Вейониса, країни Балтії домовилися вносити по 3 млн євро щороку на функціонування повітряної місії НАТО. На сьогоднішній день вклад Латвії становить 1 млн євро.
Міністр зазначив, що у зв'язку з головуванням в ЄС Латвія може зіткнутися з додатковими провокаціями з боку Росії. "Переконаний, що будуть спроби принизити як країну, так і її посадових осіб. Але ми готові до цього", - заявив глава Міноборони Латвії.