Польща хоче за допомогою Трампа просувати свої регіональні амбіції - FT

Поділитися
Польща хоче за допомогою Трампа просувати свої регіональні амбіції - FT Варшава хоче виставити візит Трампа як доказ, що вона повинна стати лідером Центральної і Східної Європи. © Phil Speck / Flickr.com
Варшава хоче стати лідером Центральної і Східної Європи, щоб виступити проти франко-німецького домінування в ЄС.

Поїздка президента США Дональда Трампа в Польщу говорить не лише про амерканську політику щодо Європи, а й про відносини східної і західної частини континенту.

Про це пише Financial Times, додаючи, в четвер у Варшаві Трамп візьме участь у зустрічі групи "Тримор'я", яка просуває інтеграцію країн Центральної Європи між Балтійським, Адріатичним і Чорним морями. Вона об'єднує 11 посткомуністичних країн-учасниць ЄС, які в часи Джорджа Буша-молодшого називали "новою" Європою, а також Австрію.

У Білому домі кажуть, що захід забезпечить платформу для того, щоб Трамп зміг продемонструвати "наші сильні зв'язки з Центральною Європою". Але польська націоналістична партія "Право і Справедливість" сподівається на більше. Вона вбачає у візиті Трампа підтвердження довіри до польського проекту "Тримор'я", так само як і до зусиль Варшави виставити себе потенційним лідером союзу країн в Центральній і Східній Європі, які не дозволять західноєвропейським країнам вирішувати все так, як їм заманеться.

"Тримор'я" розроблене для посилення недорозвинених енрегетичних і транспортних зв'язків між північчю і півднем у Центральній Європі, хоча з 90-х років домінували проекти розвитку такої інфраструктури зі сходу на захід. Один з проектів передбачає створення газового "коридору", який сполучить термінали для прийому зрідженого газу в Польщі і Хорватії. Після того, як Польща в червні успішно отримала першу поставку зрідженого газу зі США, розвиток такого енергетичного з'єднання може піти на користь планам Вашингтона продавати більше газу в Європі. І Трамп зробив це своїм пріоритетом. Цей проект також може стати альтернативою для російського "Північного потоку-2", через який Москва збирається постачати газ в Німеччину в обхід України і Польщі. І в цьому криється потенційна важливість "Тримор'я". Варшава і деякі інші столиці вважають ініціативу противагою франко-німецькому домінуванню в ЄС. Країни Центральної Європи бояться, що перемога Еммануеля Макрона у Франції може призвести до того, що він об'єднає зусилля з канцлером Німеччини Ангелою Меркель у просуванні глибшої політичної і фіскальної інтеграції, якої "Нова Європа" не дуже хоче.

"Тримор'я" містить в собі також відлуння "Міжмор'я" - нереалізованої ідеї польського лідера Йозефа Пілсудського, яка передбачала створення федерації між Балтійським і Чорним морями на чолі з Варшавою для протистояння німецькому і російському експансіонізму.

Втім, бажання Польщі домінувати в цьому проекті якраз може стати на заваді його втіленню і перетворенню на реальну силу в ЄС. Ослаблення довіри до польської демократії під керівництвом "Права і Справедливості", яка копіює поведінку Угорщини, змушує країни Західної Європи менше прислухатися до польських нарікань. І це відштовхує деяких польських сусідів. Приміром, дипломати Чехії вбачають у "Тримор'ї" відродженні ідеї Пілсудського і кажуть, що їхня країна не хоче об'єднуватися проти Франції і Німеччини.

Країни Центральної і Східної Європи може й невдоволені лідерством Парижа і Беліна, а також їхніми зусиллями з поглиблення інтеграції в ЄС. Але вони усвідомлюють, що надто залежать політично і економічно від Німеччини, щоб виступити проти неї, навіть якщо Трамп закличе їх зробити це.

Тим часом, глава МЗС Польщі говорить про вето на вступ України в ЄС до вирішення "історичного питання". Він зазначив, що вето на вступ України в ЄС може бути подібним до того, що робить Греція по відношенню спробам Македонії приєднатися до Євросоюзу чи НАТО. Ващиковський підкреслив, що Україна "не увійде в Європу з Бандерою", і що Польща про це постійно говорить.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі