Politico: США хочуть, щоб Європа купувала більше американської зброї

Поділитися
Politico: США хочуть, щоб Європа купувала більше американської зброї © відкриті джерела
Європейські країни збільшили витрати на оборону, і Вашингтон хотів би, щоб ці гроші отримали саме американські компанії, але в європейських лідерів інша точка зору.

З кожним наступним самітом НАТО європейські лідери отримують чіткий публічний сигнал від Вашингтона: потрібно збільшити витрати на оборону. У приватних розмовах лунає інше, не менш чітке послання: подбайте, щоб більша частина цих додаткових витрат пішла на американську зброю.

Як пише Politico, європейські лідери чинять опір.

«Ми повинні розвивати справді європейську оборонну технологічну і промислову базу в усіх зацікавлених країнах, щоб розгортати повністю суверенне обладнання на європейському рівні», - заявив президент Франції Еммануель Макрон на конференції GLOBSEC в Братиславі минулого місяця.

Втім, десятиліття вмовлянь з боку Вашингтона приносять свої плоди. Хоча більшість країн ЄС ще не досягли поставленої НАТО мети витрачати на оборону 2% ВВП, Альянс вже 8 років стабільно збільшує витрати на оборону. У 2022 році витрати європейських країн зросли на 13% до 345 мільярдів доларів. А це майже на третину більше, ніж десять років тому. Значною мірою це було реакцією на повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Тепер питання полягає в тому, як ці гроші будуть витрачені.

«США хочуть переконатися, що європейські країни, які вже витрачають близько половини своїх оборонних закупівель на американське обладнання, не зроблять радикального розвороту і не почнуть витрачати більшу частину цих грошей у себе вдома. Деякі європейські лідери сподіваються, що саме так і станеться, але залишається відкритим питання, чи зможе оборонна промисловість континенту впоратися з завданням», - йдеться в статті. 

Купувати вдома

Politico пише, що нинішня напруженість у Брюсселі пов'язана з питанням, чи повинна нова загальноєвропейська оборонна політика обмежуватись лише компаніями ЄС. Саме таку позицію відстоюють президент Макрон і комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон, який теж походить з Франції. Це підтверджує підозри США щодо європейського протекціонізму, адже йдеться перо те, щоб дозволити американським компаніям можливість конкурувати за контракти з ЄС. 

«Наш план полягає в тому, щоб безпосередньо підтримати за рахунок грошей ЄС зусилля з нарощування нашої оборонної промисловості, і це потрібно для України і для нашої власної безпеки», - заявив Бретон минулого місяця. 

Але є один незручний факт для прихильників європейської стратегічної автономії: коли справа доходить до озброєнь, Європа все ще залежна від США.  Хоча європейські компанії мають серйозний досвід в оборонній сфері і виробляють все: від французьких винищувачів Rafale до німецьких танків Leopard і польських ПЗРК Piorun, - масштаби американської збройової промисловості, а також її технологічні інновації роблять її привабливою для європейських покупців зброї. 

Найпоширенішим предметом купівлі став винищувач F-35 компанії Lockheed Martin вартістю 80 мільйонів доларів за одиницю.Також спостерігається сплеск попиту на деякі боєприпаси, такі ПЗРК і артилерійські снаряди.

«Після вторгнення Росії в Україну європейські держави хочуть якнайшвидше імпортувати більше зброї», - йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

Купувати за кордоном

Війна в Україні підкреслила домінування американської оборонної промисловості. 

Багато європейських країн купують протитанкові ракети Javelin виробництва компаній Raytheon і Lockheed Martin. Польща цього року підписала угоду на 1,4 мільярда доларів на купівлю 116 танків M1A1 Abrams, а також угоду на 10 мільярдів доларів, за які  Lockheed Martin повинен доставити Варшаві системи HIMARS. Словаччина купує винищувачі F-16, а Румунія веде переговори про F-35.

«Ці угоди провокують побоювання в Європі щодо того, чи зможуть вони відмовитися від американських постачальників оборонної продукції. Наприклад, Франція і Німеччина занепокоєні намірами Іспанії, яка вивчає питання купівлі F-35, хоча водночас лишається партнером у розробці європейського винищувача Future Combat Air System», - йдеться в статті.

Але потреба в поповненні складів озброєнь і продовженні поставок в Україну залишається нагальною, і після десятиліть скорочення оборонна промисловість континенту переживає важкі часи адаптації.

«Наші європейські союзники і партнери ніколи не переживали нічого подібного», - сказав високопоставлений чиновник Міністерства оборони США, маючи на увазі «спазм» витрат, викликаний російським вторгненням.

Після початку російського вторгнення в Україну США розширили кількість двосторонніх домовленостей з іноземними партнерами про постачання засобів безпеки, підписавши в жовтні нові угоди з Латвією, Данією, Японією і Ізраїлем. Вони дозволяють країнам швидше і легше продавати і торгувати товарами і послугами, пов'язаними з обороною. 

Наприкінці квітня адміністрація Байдена також підписала угоду з ЄС про створення робочих груп з питань налагодження ланцюгів постачання, одночасно надавши обом сторонам місце за столом переговорів на внутрішніх зустрічах в Європейському оборонному агентстві і Пентагоні. Але існують певні обмеження щодо того, як далеко і як швидко обидві сторони можуть і хочуть просунутися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі