Politico: Над виборами в Туреччині нависає історія

Поділитися
Politico: Над виборами в Туреччині нависає історія © Pixabay
Через сто років після заснування республіки Ердоган і його суперник мають протилежні бачення «другого століття» Туреччини.

Від узбережжя Егейського моря до гірського кордону з Іраном мільйони турків сьогодні голосують біля 191 884 виборчих урн. І президент Реджеп Таїп Ердоган, і його головний суперник Кемаль Киличдароглу попереджають, що країна переживає історичний переломний момент.

На останніх спринтерських дистанціях передвиборчих перегонів обидва кандидати зробили великий акцент на історичному резонансі голосування, що відбувається рівно через 100 років після заснування світської Турецької республіки Мустафою Кемалем Ататюрком у 1923 році.

У стамбульському районі Умраніє в останній день передвиборчої кампанії Ердоган заявив виборцям, що 85-мільйонна країна стоїть на «порозі турецького століття», яке буде «століттям наших дітей, нашої молоді, наших жінок», - пише Politico.

Розмови Ердогана про турецьке століття - це частково обіцянка зробити країну сильнішою і більш технологічно незалежною, особливо в оборонному секторі. Протягом останніх місяців президент поспішив асоціювати себе з електромобілем вітчизняного виробництва Togg, винищувачем Kaan і першим авіаносцем країни Anadolu.

«Але турецьке століття Ердогана - це більше, ніж вітчизняні літаки і кораблі. Мало хто сумнівається, що президент розглядає 2023 рік як ключовий рубіж для прискорення свого відходу від світської спадщини Ататюрка до більш релігійно-консервативної нації. Дійсно, його передвиборча кампанія характеризується великим акцентом на сімейних цінностях і різкою риторикою проти ЛГБТК+ спільноти. Не дивно, що він завершив свою кампанію в суботу ввечері в соборі Святої Софії - колись найбільшій церкві Константинополя - яку він суперечливо перетворив з музею назад в мечеть, як це було за часів Османської імперії», - пише видання.

Держава, яку Ататюрк збудував з попелу Османської імперії у 1923 році, була світською і модернізованою, часто за західним зразком, із запровадженням латинських літер і навіть забороною фесок на користь капелюхів західного зразка.

«У цьому сенсі ісламістський популіст Ердоган безмежно далекий від фельдмаршала Ататюрка, який танцював бальні танці і пив ракію», - йдеться в статті.

Вибори 2023 року широко розглядаються як вирішальний референдум щодо того, яке бачення Туреччини переможе. І Ердоган прагне представити опозицію як таку, що продалася Заходу і глобальним фінансовим інституціям, таким як МВФ.

«Чи готові ви поховати біля виборчих урн тих, хто обіцяв віддати цінності країни іноземцям і лихварям?» - звернувся він до натовпу в Умраніє.

Ердоган - не та людина, яка позиціонує себе як союзника Заходу. Опираючись тиску, що Анкара не повинна так сильно зближуватися з Кремлем, Ердоган у п'ятницю заявив, що «не сприйме» нападок опозиції на Владіміра Путіна. Він сказав це після того, як Киличдароглу поскаржився на російське втручання у вибори.

Все про Ататюрка

На противагу цьому, головний суперник Ердогана Киличдароглу намагається взяти на себе роль Ататюрка і наголошує на необхідності повернути країну на шлях європейських демократичних норм після повороту Ердогана в бік авторитаризму. Якщо чинний турецький президент завершив свою передвиборчу кампанію у великій мечеті Святої Софії, Киличдароглу зробив це, поклавши квіти до мавзолею Ататюрка.

Виступаючи з залитої дощем сцени в Анкарі в п'ятницю ввечері, 74-річний чиновник заявив: «Ми зробимо всю країну Туреччиною Мустафи Кемаля Ататюрка!».

У своїй промові він розкритикував Ердогана за те, що той віддав Туреччину на поталу наркоторговцям і кумівським зв'язкам олігархів-будівельників, заявивши, що в країні немає місця для «грабіжників». Символічно, що він дорікнув президенту за те, що той править зі свого президентського комплексу на 1150 кімнат, який прозвали «сараєм» або «палацом», і сказав, що правитиме з більш скромного особняка Чанкая, який використовував Ататюрк під час свого президентства.

Підтримуючи тему «другого століття» Туреччини, Киличдароглу рано вранці в суботу опублікував відео, в якому закликав молодь повністю підтримати бачення батька-засновника. Зрештою, він походить з партії CHP, яку заснував Ататюрк.

«Ми вступаємо у друге століття. І тепер у нас є нове покоління, у нас є ви. Ми повинні вирішити разом: чи будемо ми серед тих, хто лише вшановує пам'ять Ататюрка, як у першому столітті, чи серед тих, хто розуміє його в цьому столітті? Це покоління - це ті, хто розуміє», - сказав він зі свого заставленого книжками кабінету.

В елітному районі Бешикташ в суботу ввечері всі розмови про Ататюрка не були сухим уроком історії. За останніми кухлями пива перед тим, як у день виборів набуде чинності заборона на продаж алкоголю молоді турки били кулаками в повітря і скандували: «Хай живе Мустафа Кемаль-паша, хай живе».

Перебуваючи в діаметральній опозиції до Ердогана, який переслідує опонентів і має значний вплив на судову систему і ЗМІ, Киличдароглу наполягає на тому, що він буде підштовхувати Туреччину до проведення реформ, необхідних для просування до членства в ЄС.

Відповідаючи на запитання Politico, чи може це мати зворотній ефект, оскільки деякі вороже налаштовані країни ЄС завжди блокуватимуть членство Туреччини, він сказав, що самі реформи - це найважливіший елемент для майбутнього Туреччини.

«Не має значення, прийме нас ЄС чи ні. Важливо те, що ми принесемо в нашу країну всі демократичні стандарти, які передбачає ЄС. Ми  - частина західної цивілізації. Тому ЄС може прийняти нас чи ні, але ми принесемо ці демократичні стандарти. ЄС потребна Туреччина», - сказав Киличдароглу виданню.

На виборчі дільниці

Виборчі дільниці відкриваються о 8 ранку в день виборів і закриваються о 17 годині. О 21 годині вечора ЗМІ можуть почати публікувати репортажі. А перші неофіційні результати почнуть з’являтися близько опівночі.

Настрої обережні. Ходять чутки, що використання інтернету може бути обмежене або на вулицях можуть виникнути заворушення, якщо виникнуть суперечки щодо результатів виборів. Побоювання перед початком неприємностей лише зросли після повідомлень про можливе втручання військових або уряду в процес голосування.

За два дні до виборів CHP звинуватила міністра внутрішніх справ Сулеймана Сойлу в підготовці маніпуляцій на виборах. Головна опозиційна партія заявила, що Сойлу закликав губернаторів звернутися за підтримкою до армії в ніч виборів. Сойлу не дав жодної публічної відповіді.  

Вища виборча рада Туреччини (YSK) відхилила запит МВС на збір і зберігання результатів виборів у базі даних міністерства. Виборча рада також заборонила поліції і жандармерії збирати результати виборів. 

Сам Ердоган намагався применшити будь-які побоювання щодо фальсифікації виборів. У п'ятницю в студії перед молодою аудиторією він назвав «смішним» припущення про те, що він може не піти з посади в разі поразки.

«Ми прийшли до влади в Туреччині демократичним шляхом і завдяки ввічливості людей. Якщо вони приймуть інше рішення, ми його виконаємо», - сказав президент, виглядаючи незвично змарнілим, можливо, все ще під впливом того, що його партія назвала нападом гастроентериту під час передвиборчої кампанії.

Опозиція обіцяє пильно стежити за всіма виборчими дільницями, щоб запобігти будь-яким фальсифікаціям.

На площі Есенюрт Кумхурієт в європейській частині Стамбула група старшокласників зібралася в суботу вранці, щоб привітати популярного мера Стамбула Екрема Імамоглу, який у разі перемоги стане одним з віце-президентів Киличдароглу.

18-річна Ілайда сказала, що голосуватиме за опозицію через її позицію щодо демократії, справедливості та прав жінок. На запитання, що станеться, якщо переможе Ердоган, вона відповіла: «Ми плануємо розпочати глибокий траур. Нашої країни, якою ми її знаємо, більше не буде».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі