У День перемоги у російського автократа Владіміра Путіна не було цієї ж таки перемоги. Все, що він зміг запропонувати - це суміш з брехні й виправдань, з якої й складалася його коротка промова на Червоній площі. Він незграбно намагався виправдати війну проти України, всі руйнування й смерті включно з загибеллю тисячів російських солдатів, які сталися через нього.
«Називаючи війну «справедливою битвою за Росію», Путін нагадав про роль його країни у Другій світовій війні, грубо ігноруючи той факт, що вже більш ніж два місяці його вторгнення в Україну пише нову історію, в якій він - сучасне обличчя фашистської автократії. І російські солдати не визволителі, а мародери, ґвалтівники, кати й окупанти», - пише Politico.
Російська репутація і без того була заплямована переслідуванням політичних опонентів і вбивством незліченної кількості цивільних у Сирії. Тепер вона фактично похована під руїнами шкіл, житлових будинків і лікарень в Маріуполі, Харкові, Бучі й інших українських містах і селах, де триває боротьба проти загарбників.
У свою чергу, президенти і прем'єр-міністри країн ЄС зібралися в Страсбурзі, щоб відзначити День Європи, присвячений створенню європейського мирного проекту після Другої світової війни. В той же момент, коли президент Франції Еммануель Макрон приймав гостей на спеціальній урочистій церемонії, Європа не могла називатися ані цілісною, ані мирною. Країни ЄС глибоко залучені до війни в Україні, хоч і не беруть в ній прямої участі. Вони відправляють зброю й матеріали українцям, яким доводиться оборонятися самостійно. Також європейські уряди застосовують проти російського агресора економічну зброю сповільненої дії у вигляді санкцій.
Але навіть так їм важко зберігати єдність. Процес схвалення останнього пакету санкцій, який повинен запровадити эмбарго на російську нафту, продемонстрував розкол між ними. Тим часом, Україна, а також Албанія, Чорногорія, Північна Македонія і Сербія нетерпляче чекають, коли процес розгляду їхніх заявок на вступ в ЄС нарешті просунеться вперед.
«Святкування» 9 травня на Червоній площі й в Страсбурзі яскраво ілюструють паралельні реальності. В одній з них Путін абсурдно стверджує, що він «миротворець», а в іншій - лідери ЄС намагаються вдавати, що вони не беруть участь в реальній війні. У своїй промові російський автократ неодноразово засуджував НАТО, до якого входить 21 країна ЄС. Він називав альянс ворогом Росії, сплівши фантастичну павутину з теорій змови, щоб виправдати нікому не потрібну війну, яку він сам планував роками. За його словами, Україна нібито була «інструментом» США для неминучої військової атаки проти Росії. І не важливо, що виснажений НАТО тільки здався у 20-річній війні в Афганістані. А Вашингтон і його союзники повністю зосередили свою увагу на Китаю.
«Велася відкрита підготовка для чергової каральної операції на Донбасі, а також вторгнення на наші історичні землі включно з Кримом», - сказав Путін під час промови на Червоній площі.
Ці його заяви були не просто безпідставні, вони повністю перекручують реальність, в якій саме Росія вторглася як в Крим, так і на Донбас ще в 2014 році.
«В Києві вони оголосили навіть про можливу покупку ядерної зброї», - брехав Путін, виправдовуючи свою «вимушену і своєчасну» війну проти України.
Але Росія не здавалася сильною після втрати тисячів солдатів включно з генералами. Кремль намагався применшити загибель своїх військових. Однак, ці смерті стали надто очевидними. Тож під час параду була оголошена хвилина мовчання, щоб вшанувати «тих, хто загинув у справедливій битві за Росію». Але Путін більше не може претендувати на моральну перевагу визволителя в Другій світовій війні. Більше того, після провальної спроби захопити Київ й повалити уряд Володимира Зеленського він не може навіть натякати на перемогу в Україні.
Під час своєї короткої промови він жодним словом не згадав провальну спробу захопити всю Україну. Натомість він повністю зосередився на Донбасі. Хоча російські війська окупували території не лише там, а й в Херсонській області. Російська армія продовжує обстрілювати ракетами переважко російськомовні міста, такі як Одеса, викриваючи брехню про те, що так звана «спецоперація» нібито повинна була захистити російськомовне населення в Україні.
У своїй промові Путін коротко згадав і про інших союзників, які здобули перемогу в Другій світовій війні, зокрема, про Францію, Велику Британію й США. Однак, за словами російського автократа, уряди цих країн нібито заборонили своїм ветеранам брати участь в святкуванні Дня перемоги в Росії.
«Ми пишаємося нескореним, доблесним поколінням переможців, тим, що ми їх нащадки, і наш обов’язок – зберегти пам’ять про тих, хто розгромив нацизм, хто заповідав нам бути пильними і робити все, щоб жах глобальної війни більше не повторився», - говорив Путін.
Такі слова було особливо дивно чути з уст лідера, який більше, ніж будь-хто інший з 1945 року, поставив світ на межу світової війни і чиї соратники й пропагандисти відкрито і постійно погрожують іншим країнам ядерною зброєю.
Макрон і ЄС, відзначаючи 9 травня, не плекали вбивчих ілюзій, як Путін. Однак, вони видавали бажане за дійсне, розмірковуючи про стан їхнього так званого мирного проекту. 9 травня 1950 року тогочасний міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман описав прагнення й цілі Євросоюзу.
«Світовий мир не вдасться захистити без креативних зусиль, пропорційних до загроз, які нависають над ним», - говорив дипломат.
Але через 72 роки після того лідери зіштовхнулися з незаперечним фактом, що вони не були досить креативними, щоб передбачити й не допустити війну, яку розв’язав Путін.