Politico: Європа досі не може зрозуміти, що вона у вогні війни

Поділитися
Politico: Європа досі не може зрозуміти, що вона у вогні війни Європа не усвідомлює того, що опинилася у війні © depositphotos/paulgrecaud
Президентам і прем’єр-міністрам важко відкинути старі звички, маючи справу з рішеннями воєнного часу.

Війна повернулася в Європу. І континент більше не буде таким, як раніше, - говорили лідери країн і урядів ЄС у п’ятницю. Але, зібравшись на саміт у Версальському палаці, їм було важко прийняти нову страшну реальність.

Про це пише Politico. З одного боку, вони визнали, що багато старих правил тепер потрібно переписати. Наприклад, потрібно організувати безпрецедентні нові витрати на оборону.

«Два тижні тому ми прокинулися в іншій Європі, у іншому світі», - сказав президент Європейської Ради Шарль Мішель.

Водночас, багато лідерів чіплялися за старі племінні інстинкти. Дуже ощадливі країни відмовилися від нового спільного боргу. А західноєвропейські країни вагалися щодо прийняття нових країн-учасниць включно з охопленою війною Україною.

Напевне, найбільш суперечливими були наполягання деяких лідерів включно з господарем саміту президентом Франції Еммануелем Макроном на тому, що сама Європа не у війні. Хоч вони й визнали, що Росія вторглася в Україну не в останню чергу через прозахідний курс Києва на зближення з ЄС. Хоча вони також підтвердили, що підвищать військову допомогу, а також погодилися обкласти Москву новими каральними санкціями.

«Вибором Росії в часи президента Путіна стало повернення війни в Європу. Нечуване російське насильство проти України і її населення - це трагічний поворотний момент в нашій історії», - сказав Макрон.

Але під тиском питань репортера про нездатність ЄС зупинити війну, президент Франції сказав: «Війна триває, але ми не у цій війні. Ви маєте рацію, коли говорите, що у нас немає відповіді в театрі війни, яку розпалила російська агресія, тому що ми не в цьому театрі війни».

Макрон й інші лідери погодилися, що путінське вторгнення назавжди перекреслило архітектуру безпеки в Європі. Але водночас вони припускали, що країни ЄС зовсім не готові займати нову позицію і вдаватися до жорсткої сили, щоб зупинити події на зразок бомбардування пологового будинку в Маріуполі, яке було воєнним злочином.

«У нас свої методи для відповіді на жорстоку агресію, яку демонструє Путін. І ми будемо рішучі й сильні у своїй відповіді», - сказала президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, оголосивши про четвертий пакет санкцій проти Росії.

Мішель разом з головним дипломатом ЄС Жозепом Борреллем заявили про виділення ще 500 мільйонів євро від ЄС на військову підтримку України. Здавалося, що всі лідери вже cхвалили це рішення. Але це спростували канцлер Німеччини Олаф Шольц і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, які сказали, що воно ще не остаточне. Помічник Мішеля пізніше визнав, що пропозиція «на столі», але їй ще потрібне формальне схвалення Ради ЄС. Можливо, це станеться наступного тижня.

Дводенний саміт у вишуканому палаці на околицях Парижа спочатку був запланований як момент для переосмислення боргу ЄС і правил щодо дефіциту. Прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі, який раніше очолював Європейський центральний банк, разом з Макроном просували цю тему. Але війна переписала порядок денний. Тож на саміті лідери ЄС знову і знову демонстрували нездатність адекватно відреагувати на бомбардування України й потік більш ніж 2 мільйонів біженців з країни. Вони боролися зі стрибками цін на енергоносії й потенційними перебоями постачання сировини включно з аграрною продукцією, які можуть вилитися в нестачу продовольства у світі.

Але також лідери держав і урядів витратили майже 5 годин на дебати про пришвидшений розгляд заявки України на вступ в ЄС, хоч такого механізму технічно не існує. Зрештою, було ухвалена тверда і символічно важлива заява про підтримку. Лідери зазначили, що українська заявка вже була подана раніше оцінки Єврокомісії з безпрецедентною швидкістю, розпочавши бюрократичний процес на багато років. Вони також пообіцяли зробити все можливе для наближення України до ЄС за цей час.

«Очікуючи цього і без будь-яких затримок ми будемо й надалі зміцнювати наші зв’язки й глибоке партнерство для підтримки України на її європейському шляху. Україна належить до нашої європейської сім’ї», - йшлося в заяві лідерів. На прес-конференції у п’ятницю Фон дер Ляєн сказала: «Ми відкрили для України шлях до нас».

Під час саміту лідери також домовилися спробувати покінчити з залежністю Європи від енергоносіїв з Росії, хоч були й серйозні розбіжності у поглядах на те, як швидко цього можна досягти. І чи можна взагалі позбутися залежності без підвищення цін для громадян і бізнесу.

«Ми погодилися поступово позбутися нашої залежності від імпорту російського газу, нафти й вугілля якомога швидше», - йдеться у підсумковій заяві, яка також ставить завдання для Єврокомісії до кінця травня розробити план щодо енергетичних цілей. Деякі лідери південних країн включно з Драгі використали саміт для просування збільшення колективного боргу, який з’явився через пандемію коронавірусу. Але Рютте й очільники ощадливих країн швидко відкинули таку пропозицію.

Загалом, чиновники й дипломати ЄС сказала, що союз об’єднаний в питанні необхідності жорстко відповісти на російську війну. А всі суперечки на саміті були частиною традиційних взаємних поступок між європейськими столицями, які переслідують різні інтереси.

«Існує поширене спільне відчуття терміновості. Проблеми дуже складні, а отже простої заяви про єдність недостатньо», - сказав виданню неназваний чиновник північноєвропейської країни.

Макрон й інші лідери підмітили радикальні зміни в позиції деяких країн після російської атаки проти України. Зокрема, Німеччина погодилася постачати зброю й збільшити власні витрати на оборону.

«Трохи менше, ніж 10 днів тому, Німеччина погодилася на історичні капіталовкладення. Данія теж зробила історичний вибір запропонувати своєму народу повернутися до європейського проекту з безпеки й оборони. Бачите, по всьому континенту ухвалюються історичні рішення, що говорить про переломний момент. Ми повинні організуватися на європейському рівні, щоб наростити спільні можливості, коли йдеться про оборону», - сказав Макрон.

Разом з тим, поки залишається незрозумілим, чи зможе ЄС колективно раз і назавжди збудувати власну стратегію безпеки й оборони. Фон дер Ляєн під час заключної прес-конференції закликала розслідувати воєнні злочини Росії включно з бомбардуванням пологового будинку в Маріуполі. Вона також вказала на сильну економічну шкоду, яку Росії завдали санкції.

«Рубль у вільному падінні. Він втратив майже 50% вартості в порівнянні з євро. Процентні ставки в Росії злітають до неба. Інфляція посилюється. Рейтингові агенції вважають російські бонди сміттям тепер, рецесія б’є по країні. І це лише за 15 днів», - сказала вона.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі