Politico: Ердоган переміг на виборах в Туреччині, що він буде робити далі?

Поділитися
Politico: Ердоган переміг на виборах в Туреччині, що він буде робити далі? © Getty Images
Критично важлива країна НАТО, яка страждає від економічних проблем, дала своєму авторитарному президенту ще п’ять років влади.

Після двох десятиліть перебування при владі Реджеп Таїп Ердоган закріпив своє домінування в турецькій політиці перемогою на недільних президентських виборах. Питання, яке зараз стоїть перед Туреччиною - і перед усім світом - полягає в тому, що цей авторитарний лідер робитиме далі.

«Як глава стратегічно важливої держави НАТО, розташованої між Європою і Близьким Сходом, Ердоган має вирішальний міжнародний вплив. Усередині країни, де економіка страждає від нестримної інфляції, його виклики дуже складні», - пише Politico.

Недільні вибори стали однією з найбільших загроз для правління Ердогана. Він став найбільш авторитарним лідером Туреччини з часів Мустафи Кемаля Ататюрка, який заснував країну 100 років тому. Ердоган переміг, здобувши 52% голосів проти 48%, які набрав його опонент, завдяки кампанії, яка зміцнила його авторитарне кредо.

«Результати показують, що президент може використовувати політику ідентичності, щоб вичавити перемогу, незважаючи на найгірші економічні умови з часів фінансової кризи 2001 року», - сказав Politico директор з питань Європи в консалтинговій компанії Eurasia Group Емре Пекер, маючи на увазі фінансову кризу, яка допомогла Ердогану прийти до влади понад два десятиліття тому.

Критики турецького президента кажуть, що його перемога відображає його контроль над державними ресурсами. Вони стверджують, що він перетворює країну на більш авторитарну державу за допомогою впливу на більшість ЗМІ, а також шляхом ув'язнення провідних опозиціонерів і діячів громадянського суспільства. Багато опозиційних груп висловлюють побоювання, що ще п'ять років перебування Ердогана при владі можуть завдати нищівного удару по турецькій демократії.

Прихильники Ердогана наполягають, що голосування відображає високу оцінку турками його 20-річного правління спочатку на посаді прем'єр-міністра, а потім президента.  Вони кажуть, що країна набагато сильніша, ніж була 20 років тому, завдяки економічному зростанню, поліпшенню інфраструктури і більш активній ролі у світових справах. Прихильники Ердогана вірять, що президент не боїться займати незалежну від Заходу позицію, незважаючи на статус Туреччини як члена НАТО.

Відзначаючи крайню поляризацію між про- і антиердоганськими таборами, Пекер сказав, що його перемога на виборах «демонструє, наскільки консолідована його база, і що це більше половини електорату, який керує країною вже більше двох десятиліть».  Експерт додав, що на кожних наступних виборах Ердоган займає більш жорстку позицію щодо націоналістичних і консервативних питань. 

У своїй переможній промові в Анкарі Ердоган сам дав зрозуміти, що навряд чи пом’якшить свій авторитарний курс у найближчі п'ять років. Він пообіцяв, що ув'язнений курдський політик Селахаттін Демірташ - колишній партійний лідер і кандидат у президенти - повинен залишатися у в'язниці. Європейський суд з прав людини вимагає звільнення Демірташа.

Але є одна проблема, яку Ердоган не може повністю контролювати - це економіка Туреччини. Країна страждає від захмарної інфляції, яка минулого року сягнула 85%, а також від ослабленої валюти, яка в п'ятницю досягла історичного мінімуму по відношенню до долара. Центральний банк країни також відчуває нестачу резервів напередодні голосування. Одне з головних питань полягає в тому, чи дозволить Туреччина ще більше послабити ліру після виборів, чи все ж буде змушена зробити це під впливом ринків.

Ще більш важливим питанням є те, чи повернеться Ердоган до більш ортодоксальної економічної політики, чи натомість продовжить свій нинішній курс, який поєднує великі витрати і протидію підвищенню процентних ставок. Багато економістів вважають, що така комбінація нежиттєздатна і може призвести до кризи після виборів, а ліра стане вразливою.

Колишній радник турецького центрального банку Мурат Ючер, який зараз працює в GlobalSource Partners, сказав Politico, що він не бачить швидкого повернення до ортодоксальної політики, а найскладнішим питанням залишається становище турецької ліри.

«Справді ліквідні резерви, за винятком золота, офіційних свопів тощо, зараз знизилися до мізерних 20-25 мільярдів доларів, ліквідність турецької ліри довелося різко посилити, а контроль над попитом на іноземну валюту досяг нестійких пропорцій», - сказав він.

Але Ердоган відмовляється рухатися вперед. У своїй переможній промові в Анкарі він пообіцяв зберегти низькі процентні ставки, що, за його словами, знизить інфляцію - аргумент, який багато провідних економістів відкидають як абсурдний.

Зухвалий союзник

Можливо, найбільшу увагу інших країн привертає те, що переобрання Ердогана означає для позиції Туреччини у світових справах. За його правління Туреччина стала вирішальним гравцем і зухвалим союзником у багатьох життєво важливих питаннях, зокрема щодо війни Росії проти України. 

Анкара відмовилася приєднатися до санкцій проти Москви після вторгнення Владіміра Путіна в Україну, але відіграла важливу роль у переговорах щодо угоди, яка розблокувала експорт українського зерна через Чорне море. Як член НАТО, Туреччина схвалила вступ Фінляндії до Альянсу, але все ще блокує членство Швеції. 

Пекер з Eurasia Group прогнозує, що «Анкара підтримуватиме міцні дипломатичні й економічні зв'язки з Москвою, залишаючись при цьому важливим, але складним союзником НАТО». За його словами, Ердоган зрештою ратифікує членство Швеції в НАТО, якщо Анкарі буде дозволено купити більше винищувачів F-16 у США.

Туреччина має непрості відносини з ЄС не лише через те, що європейці вважають, що Ердоган підірвав верховенство права у власній країні, але й через його погрози відправити через кордон мільйони сирійських біженців, які наразі перебувають у Туреччині.

«Цими виборами Туреччина подасть сигнал Заходу. Ця країна не зважає на те, що говорить Захід, ні в боротьбі з тероризмом, ні у визначенні своєї економічної політики», - заявив Ердоган у войовничих коментарях минулого місяця.

Тепер, коли вибори закінчилися, Ердоган сильніший, ніж будь-коли. Союзники Туреччини по НАТО з тривогою спостерігатимуть за тим, чи виконає він свої обіцянки або свої погрози.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі