Президент США Барак Обама здійснює свій візит в Аляску, який сфокусований на проблемах зміни клімату, у той час, як агресивна, боєздатна російська держава, яка управляється антиамериканським автократом, загрожує інтересам Сполучених Штатів і прагне змінити світовий порядок, який Вашингтон підтримував протягом сімдесяти років, пише сенатор-республіканець Джон Маккейн на сторінках The Wall Street Journal.
Він вважає, що неоімперіалістичні амбіції Путіна охоплюють не тільки сусідів Росії, але і поширюються на Арктику і північну частину Європи.
Маккейн підкреслює, що Росія прагне контролювати водні шляхи в Північному Льодовитому океані, які з таненням льодовиків відкриються не тільки для комерційного судноплавства, але і для військової та розвідувальної діяльності. Крім цього, значні поклади корисних копалин, включаючи нафту і газ, потенційно перетворюють Арктику в новий театр геополітичного протистояння.
Американський сенатор порівняв агресивні дії РФ в Арктиці і північній Атлантиці з діями КНР в Південно-Китайському морі, і зазначив, що в обох випадках реакція США є слабкою.
Маккейн зауважив, що Росія має у своєму розпорядженні 27 криголамів в Арктиці, в той час як у США таких кораблів всього два, причому один з яких на даний момент виведений з ладу.
Росія продовжує нарощувати військову присутність в Арктиці і одночасно намагається переконати інший світ, що не прагне зробити Північний полюс новою зоною політичного і військового протистояння. Як пише Олексій Коваль у статті DT.UA ситуація навколо Арктики з кожним місяцем стає все гарячіше. Ще у 2001 р. Росія зробила першу спробу довести своє право на шельф за межами 200-мильної зони, але тоді Комісія ООН з меж континентального шельфу вважає непереконливими доводи росіян.
Нещодавно Росія з помпою оголосила, що її вченим в результаті декількох експедицій (остання завершилася у жовтні 2014-го) вдалося отримати нові дані про те, що підводні хребти Ломоносова і Менделєєва є продовженням російської континентальної окраїни (знаходиться між ними улоговину Підводників Росія також приписала собі). Крім того, згідно з повідомленням Міністерства природних ресурсів РФ, у заявку для ООН включений частково хребет Гаккеля. Таким чином, Росія висуває претензії на Північний полюс. Детальніше про це читайте у статті "Арктичний виклик Росії".