Очікуваний візит російського диктатора Владіміра Путіна до Північної Кореї може поглибити військові зв'язки між двома країнами, надалі порушуючи резолюції Ради Безпеки ООН. Про це попередили в п'ятницю, 14 червня, офіційні особи Південної Кореї й США, повідомляє Reuters.
Заступник міністра закордонних справ Південної Кореї Кім Хон Гюн провів екстрену телефонну розмову з заступником держсекретаря США Куртом Кемпбеллом.
Поділяючи занепокоєння Сеула, Кемпбелл пообіцяв продовжити співпрацю з метою подолання потенційної регіональної нестабільності й викликів, спричинених цією поїздкою російського диктатора.
"Уважно стежачи за відповідними подіями, обидві сторони домовилися рішуче реагувати шляхом тісної співпраці на провокації Північної Кореї проти Південної Кореї й дії, що призводять до ескалації напруженості в регіоні", - йдеться в заяві МЗС Сеула.
Путін, як очікується, відвідає Північну Корею "найближчими днями". Також ЗМІ писали про ймовірний візит російського диктатора до В'єтнаму.
Росія використовувала ракети й артилерійські снаряди північнокорейського виробництва для атак проти України, заявляли офіційні особи у Вашингтоні, Сеулі та Києві, а також спостерігачі ООН і незалежні експерти.
Тим часом Північна Корея й РФ заперечують угоди про постачання зброї, але, при цьому, обіцяють поглиблювати співпрацю в усіх сферах, в тому числі у військовій.
За словами Кемпбелла, Сполучені Штати дуже добре розуміють, що Північна Корея надала Росії, і це, за його словами, мало "суттєвий вплив на поле бою".
Менш зрозуміло, зазначив він, що Росія надала Північній Кореї.
"Чи це тверда валюта? Енергоносії? Можливості, які дозволяють їм (КНДР - ред.) удосконалювати свою ядерну або ракетну програму? Ми не знаємо. Але ми занепокоєні цим і уважно спостерігаємо", - зазначив він.
Розвідка США повідомляла, що потреба в підтримці у війні проти України змусила Росію піти на деякі "довгоочікувані поступки" Північній Кореї, а також Китаю й Ірану "з потенціалом підриву, серед іншого, давно встановлених норм нерозповсюдження ядерної зброї".
Вважається, що Росія може передати КНДР військові технології.
Таке посилення співпраці між двома країнами й готовність обмінюватися допомогою у військових, економічних, політичних і розвідувальних питаннях посилює їхні індивідуальні можливості, допомагає підривати порядок, заснований на правилах, і дає обом певну ізоляцію від міжнародного тиску.
Однак, за оцінками американської розвідки, ці відносини, ймовірно, залишатимуться "далекими" від формального альянсу, оскільки вузькопартійні інтереси й настороженість один до одного, швидше за все, обмежуватимуть співпрацю.
Ймовірна підготовка до візиту Путіна
Цивільні літаки були виведені з аеропорту Пхеньяна та є ознаки підготовки до можливого параду на столичній площі Кім Ір Сена, писали цього тижня ЗМІ.
Оскільки лідер КНДР Кім Чен Ин, ймовірно, ставитиметься до саміту з Путіним із великою увагою, цілком можливо, що Північна Корея може влаштувати на площі спеціальний захід на честь зв'язків між Москвою та Пхеньяном. У минулих випадках така підготовка проводилася за кілька днів до події.
Детальніше про відносини РФ із Північною Кореєю — в статті Наталії Бутирської “Корейські ракети для Росії. Чим Путін заплатив КНДР і як це загрожує Україні”.