Після вбивства Нємцова в Росії тепер може статися все, що завгодно – NYT

Поделиться
Після вбивства Нємцова в Росії тепер може статися все, що завгодно – NYT Борис Немцов погиб © tataram.ru
Політологи порівнюють ситуацію в Росії сьогодні з атмосферою Веймарської республіки перед приходом до влади німецьких нацистів.

В п'ятницю ввечері російський опозиціонер 3 у радіоефірі закликав росіян вийти на протест проти політики президента Володимира Путіна, і того ж вечора його вбили. З цього моменту в Росії більше немає жодних меж і може статися все, що завгодно.

Про це на сторінках New York Times пише журналістка Юлія Йоффе, додаючи, що московські ліберали до цього часу вважали, що вбивство помітного опозиційного політика не можливе в Росії. Нємцов став на бік демократії ще в часи президента Бориса Єльцина. Він активно критикував жорстку політику і корумпованість режиму Володимира Путіна мало не від початку його правління.

Сам президент Росії швидко відреагував на вбивство опонента, поспівчував його матері і "кинув на пошуки" вбивці мало не всі сили МВС. Однак в опозиційних колах ніхто не вірить, що за смерть Бориса Нємцова когось притягнуть до відповідальності. А якщо і притягнуть, то "цапа відбувала", який не має ніякого відношення до смерті політика.

"Опозиційний активіст Максим Кац написав в Twitter, що в будь-якому випадку Путін несе відповідальність: якщо він замовник, то винен як замовник. Якщо навіть ні, то як підбурювач ненависті, істерії і злоби в народі", - йдеться в статті.

Автор погоджується з російським активістом, нагадуючи про жорстку зовнішню і внутрішню політику президента Росії впродовж останніх років. Путін назвав опозицію "націонал-зрадниками" і "п'ятою колоною". А телебачення, підконтрольне Кремлю, підбурює націоналістичні настрої в Росії, створюючи небезпечну атмосферу. Йоффе пише, що режим Путіна роками таємно підтримував і спонсорував націоналістичні радикальні рухи.

Читайте также: Бывший защитник "Шахтера" и "Барселоны" оказался безработным

"В подібній атмосфері можливо все. Це атмосфера Веймарської республіки. Жодних меж більше немає", - вважає політтехнолог Гліб Павловський.

Автор додає, що до смерті Нємцова російські опозиціонери знали, що ризикують свободою, але не життям. Уряд викинув їх з політики, сприймаючи як вуличних божевільних. Але ситуація змінилася з 2012 року, коли Путін втретє став президентом. Тоді почалися масові арешти демонстрантів. Згодом іншого опозиційного лідера Олексія Навального засудили за хибними обвинуваченнями, і це викликало шок в опозиції, яка сприйняла це як попередження. А вбивство Нємцова пыдвело погрози Кремля до логічного завершення.

"Те, що його вбили, - сигнал, покликаний налякати всіх сміливих і не дуже. Мовляв, от що станеться з людьми, які виступають проти уряду", - вважає опозиціонер Ілля Яшин.

Оглядач додає, що Нємцов останнім часом говорив друзям про свої побоювання, що влада може наважитися вбити його. Останнім часом він готував до публікації матеріали, які б доводили присутність армії Росії на Сході України. Він постійно спілкувався з родичами загиблих російських солдатів. Однак загинув перш, ніж встиг оприлюднити докази.

Видання The Guardian писало, що вбивство Нємцова знаменує початок нової ери для Путіна і Росії. Автор підкреслює, що в Росії відбулася "смерть оптимізму". У такому разі ружим повинен якось "заспокоїти" почуття громадян. Борис Нємцов був застрелений у ніч на 28 лютого на Великому Москворецком мосту. Слідчий комітет Росії розглядає кілька версій вбивства політика, не виключаючи ні політичних, ні побутових мотивів.

Поделиться
Подготовил/ла Лесь Димань
Заметили ошибку?

Пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter или Отправить ошибку

Добавить комментарий
Всего комментариев: 0
Текст содержит недопустимые символы
Осталось символов: 2000
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот комментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурная лексика, ругань Флуд Нарушение действующего законодательства Украины Оскорбление участников дискуссии Реклама Разжигание розни Признаки троллинга и провокации Другая причина Отмена Отправить жалобу ОК
Оставайтесь в курсе последних событий!
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Следить в Телеграмме