Песах: дата та значення свята

Поділитися
Песах: дата та значення свята Песах традиційно святкують тиждень © Википедия
Традиційно святкування триває тиждень.

Щороку навесні юдеї відзначають Песах. Часто в народі його ще називають «єврейським Великоднем», але насправді ці свята не мають нічого спільного. Фіксованої дати святкування немає, вона змінюється щорічно.

Коли Песах у 2023 році

За єврейським календарем, Песах відзначають на 14-й день місяця Нісан. Це перший місяць року, який припадає приблизно на березень-квітень григоріанського літочислення. Свято відзначають сім днів в Ізраїлі та вісім – за його межами.

У 2023 році святкування розпочнеться 6 квітня і триватиме до 12 квітня в Ізраїлі та 13 – за його межами. Варто зазначити, що доба в єврейському календарі розпочинається з вечора попереднього дня, тож святкувати Песах розпочнуть увечері 5 квітня.

Історія свята

Назва «Песах» походить від слова «пасах», яке означає «то, що пройшов повз, оминув». Це свято присвячене історії виходу євреїв з Єгипту та старозавітним 10 карам.

Після того, як фараон відмовився на прохання Мойсея відпустити євреїв з рабства, на Єгипет обрушилися 10 кар. Останньою з них стала смерть усіх первістків у кожному домі.

Напередодні Бог наказав євреям зарізати ягнят, засмажити м'ясо, а кров'ю жертовних тварин позначити свої будинки. Вночі ангел смерті «пройшов повз» будинків євреїв, а в інших будинках загинули всі первістки. Помер і син фараона.

Після цього фараон вирішив відпустити євреїв і 600 тисяч юдеїв залишили Єгипет. Але після фараон передумав і відправив за євреями гонитву. Червоне море розступилося перед Мойсеєм та його людьми, але зімкнулося перед єгиптянами, які змогли переслідувати цей народ.

Що не можна робити у Песах

Вважається, що у свято не можна їсти і навіть тримати в хаті хамець – страви з борошна, приготовлені шляхом бродіння. Цю заборону Тора пояснює тим, що під час виходу з Єгипту євреї не могли чекати, поки підійде тісто, тож їли прісну мацу.

У перший та останній день святкування не можна працювати.

Традиції святкування

Особливе місце у святкуванні відведено седеру – традиційній сімейній вечері, під час якої читають молитви та благоговіння. За нею йдуть п'ять буднів свята, в останній вихідний Песаха в синагозі проходить церемонія «поділу вод» на згадку про те, як під час виходу з Єгипту перед євреями розділилося море.

На седер євреї збираються після заходу сонця 14-го дня місяця Нісана. На вечерю також запрошують тих, хто потребує тих, хто з якихось причин не може провести Песах зі своїми рідними.

Перед вечерею прийнято запалювати свічки, а їжу подавати у спеціальній тарілці. Традиційні святкові страви: маца – прісний "хліб бідності", який їли євреї в Єгипті, марор – гірка зелень, символ гіркоти рабства, бейця – варені яйця, символ життя, харосет – терті яблука, змішані з фініками та горіхами, символ глини, з якої євреї робили цеглу в рабстві, зроа – смажений шматок баранини, який не їдять, – символ жертвопринесення в Єгипті, вино (для дітей – виноградний сік) – кожному учаснику належить випити по чотири келихи, а п'ятий залишають недоторканим для пророка Еліха, підсолена вода - Символ сліз рабства.

На седер подають інші святкові страви, серед яких фарширована риба, тушкований батат, курка в медовому соусі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі