Переможений повстанець повернувся в Афганістан як ймовірний наступний лідер – Washington Post

Поділитися
Переможений повстанець повернувся в Афганістан як ймовірний наступний лідер – Washington Post Фото: Sefa Karacan/Анадолу
Те, як Барадар може керувати країною, неможливо передбачити

Людина, яка, ймовірно, стане наступним лідером Афганістану, в'їхала у вівторок в Кандагар з колоною білих позашляховиків. Конвой зустрічали тисячі афганців, кілька людей з яких були з гранатометами в руках. Протягом багатьох років політичні лідери "Талібану" були примарами, невидимими стратегами потужного повстанського руху, а тепер по країні відкрито хав конвой з муллою Абдулом Гані Барадара, лідером політичного крила талібів.

Газета The Washington Post пише, що деякі люди в натовпі аплодували. Багато інших просто дивилися вперед, завмерши на місці.

Барадар провів більшу частину свого дорослого життя в ролі повстанця або бранця. Одного разу він був настільки впевнений у своїй поразці, що підготував офіційну капітуляцію після вторгнення США, що послідував за терактами 11 вересня 2001 року. Але цього разу він вийшов зі свого конвою, як сила, яка перемогла Сполучені Штати і їх союзників.

Ніхто точно не знає, скільки років Барадару - це одне з багатьох невирішених запитань про нього. Зараз, мабуть, найнасущніше: Як керуватиме країною, де всі державні структури випарувалися в один день, той, хто провів останнє десятиліття в пакистанській в'язниці й розкішному готелі в місті Доха?

Барадар був близьким другом засновника "Талібану" Мохаммада Омара. Обидва вони боролися проти радянського вторгнення в Афганістан і піднялися до політичної влади після виведення радянських військ. В кінці 1990-х років Барадар був губернатором кількох провінцій під владою талібів, одним з лідерів, які очолювали режим, який правив з допомогою репресій і насильства.

І все ж після того, як на цьому тижні таліби захопили Кабул, Барадар виступив з відеозверненням, знявши окуляри й подивившись в камеру: "Тепер настає випробування", - сказав він. "Тепер мова йде про те, як ми будемо служити та захищати наш народ і забезпечувати його майбутнє".

Коли США вторглися в Афганістан у 2001 році та почали бомбити "Аль-Каїду" і "Талібан", саме Барадар вів переговори про капітуляцію талібів з Хамідом Карзаєм, який незабаром повинен був стати президентом країни. Підполковник у відставці Джейсон Амерін, в той час капітан спецназу США, згадував, як в листопаді того року сидів поруч з Карзаєм в Пакистані й розмовляв з Барадару через супутниковий телефон.

"Це була важлива розмова. У ній не було ніякої напруги", - згадує Амерін. "Якщо прислухатися до тону голосу, то здавалося, що [Карзай] розмовляє з кимось зі своїм знайомим. Я не знав, що він розмовляє з одним із старших лідерів Талібану".

Через пару тижнів Барадар відправить загін, щоб спробувати вбити Карзая і його людей. Однак до початку грудня, під сильними американськими бомбардуваннями, він запропонував здатися.

У перші роки війни, коли таліби почали перегруповуватися, Барадар, як кажуть, був особливо обурений авіаударом США, в результаті якого загинули десятки людей на весіллі його родичів у 2002 році в його рідній провінції Урузган, сказала газеті співробітник ООН в Афганістані.

"Після цього він втік до Пакистану і став жити в Карачі", - сказав цей чоловік.

До 2010 року, коли адміністрація Обами направила до Афганістану десятки тисяч нових військ, Барадар став військовим лідером "Талібану". Укріплення американських, австралійських та голландських військових баз там часто піддавалися обстрілу з боку бойовиків.

Тим часом Барадар вів переговори з урядом Карзая через племінні зв'язки, які він підтримував з колишнім президентом. Коли в лютому 2010 року він був заарештований в ході спільної операції ЦРУ і пакистанських сил в Карачі, це було сприйнято як спроба Пакистану зірвати мирні переговори.

Барадар провів роки в пакистанській в'язниці до свого звільнення в 2018 році - період, який тільки зміцнив його політичну легітимність, сказав Томас Руттіг, колишній німецький дипломат і аналітик по Афганістану.

"Талібан" зазвичай називають маріонетками Пакистану, але так ніколи не було. "Вони дуже сильно залежать від нього, і Пакистан має на них вплив, але таліби також є самостійними гравцями", - сказав Руттіг. "І я думаю, що досвід Барадара в пакистанських тюрмах не зробив його людиною, яка виконує пакистанські накази".

Після того, як Барадар був звільнений з в'язниці на прохання американських і афганських лідерів, деякі з його колег по "Талібану" задавалися до питань про його психічний стан, враховуючи умови, в яких він, ймовірно, перебував, сказала Бетт Дам, голландська експертка по "Талібану".

Коли торік він прибув до Катару на переговори про поділ влади в Афганістані, він був небагатослівний і менш помітний, ніж інші члени талібського контингенту. Його довга борода почала сивіти. Він носив струмує шальвар-каміз і тюрбан, що контрастувало з туристками в бікіні в готелі Дохи, де проходила зустріч учасників переговорів.

Він використовував мову примирення, заявивши, що "Талібан" прагне до "ісламської системи", в якій всі люди нації можуть брати участь без дискримінації та жити гармонійно один з одним в атмосфері братерства".

Попри те, що напади талібів тривали протягом усього переговорного процесу, американські чиновники переконалися у важливості Барадара. У листопаді він позував для фотографії з тодішнім держсекретарем Майком Помпео на тлі стільців із золотою окантовкою.

Руттіг сказав, що за ці роки Барадар виявився більш впливовим, ніж деякі очікували, "розвинув і продемонстрував політичне розуміння".

"Я б сказав, що він є чимось на зразок противаги більш яструбиним людям в русі "Талібан". І добре, коли є така людина", - сказав він. "Схоже, що Барадар матиме величезний вплив в новому уряді "Талібану", і його роль там недооцінюють".

Але то, як Барадар може керувати країною - і навіть його здатність консолідувати владу в Кабулі - неможливо передбачити. Попри те, що в останні дні він і інші лідери "Талібану" сформулювали більш ліберальне бачення держави, ознаки репресивних методів "Талібану" проявилися знову.

У деяких районах країни надходять повідомлення про закриття шкіл для дівчаток. Поширюються й інші історії про те, що таліби захоплюють майно і нападають на мирних жителів.

Чи спробує Барадар зупинити ці інциденти? Якщо так, то чи буде він успішним?

Неясно навіть, де він буде жити, зазначає газета.

У Кабулі таліби захопили шикарний багатомільйонний президентський палац, відновити який допомогли американські фонди. Барадару, який колись уособлював собою образ аскета-воїна "Талібану", доведеться вирішувати, чи спати йому там, в колишньому будинку тих, з ким він воював два десятиліття.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі