Перемир'я в Сирії не триватиме довго через надмірну кількість "лазівок" - The Economist

Поділитися
Перемир'я в Сирії не триватиме довго через надмірну кількість "лазівок" - The Economist Перемир'я в Сирії навряд чи допоможе закінчити війну. Ілюстрація © Wikimedia commons
Кожна сторона інтерпретує припинення вогню по-своєму.

Це була дуже смілива спроба дипломатичного поштовху для вирішення війни в Сирії. Через чотири дні після "припинення бойових дій" з подачі США і Росії спеціальний представник ООН з питань сирійського конфлікту Стаффан де Містура чекав, що сторони повернуться за стіл переговорів в Женеві.

Однак, за його словами, "перемир'ю потрібно ще кілька днів, щоб сторони заспокоїлися". Містура вжив слово "перемир'я" і це вже індикатор того, що його сподівання швидше за все не виправдаються.

Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що в Сирії сьогодні триває швидше тимчасове припинення бойових дій, ніж перемир'я. Хоча варто визнати, що ця пауза, попри свою крихкість і частковість, діє краще, ніж очікувалося. Цього разу інтенсивність боїв скоротилася значно більше, ніж під час усіх попередніх спроб. В Держдепартаменті США кажуть, що не помітили "серйозних" порушень домовленостей, хоча і не зрозуміло, що американські чиновники вважали б серйозним.

Британська організація The Syrian Network for Human Rights повідомляє про близько 80 випадків порушень включно із можливим застосуванням отруйного газу. І це лише за кілька днів, впродовж яких 13 мирних мешканців загинули.

Позитивним можна вважати те, що уряд Башара Асада дозволив надіслати гуманітарну допомогу оточеним містам, які під контролем опозиційних сил. ООН до кінця першого тижня припинення боїв поставив за мету допомогти 150 тисячам людей. Всього від облоги постраждали 450 тисяч сирійців. Першого березня Асад в ефірі німецького телеканалу сказав, що його уряд "зробить свою частину роботи, щоб все спрацювало".

Однак існує скепсис щодо припинення вогню і він цілком виправданий. Угода про перемир'я не стосується "Ісламської держави" і "Джабхат аль-Нусра". Вашингтон і Москва вважають їх терористичними групами, тож обидві сторони можуть атакувати ці групи. Однак "Джабат аль-Нусра" насправді воює на боці головних опозиційних груп, які підтримують США і їхні союзники.

Читайте також: Мирні переговори щодо Сирії почнуться не раніше 14 березня

Таким чином, існує дуже багато місць, де режим Асада може бомбити опозицію і запевняти, що це були терористи, але насправді загинуть бійці груп, яких угода захищає. Наприклад, в провінції Ідліб "Вільна сирійська армія", яку підтримують США, "Ахрар аль-Шам" і "Джабат аль-Нусра" ділять між собою контроль. І тяжко уявити, щоб російські чи сирійські літаки скидали бомби на позиції однієї з груп, які тісно між собою пов'язані, а на інші – ні.

Режим також наполягає, що "Джабат аль-Нусра" контролює передмістя Дамаску, яке Асад дуже хоче повернути. Але опозиціонери запевняють, що це не правда.

Найбільшим випробуванням для нинішнього перемир'я в Сирії стане Алеппо. Російські бомбардування впродовж останніх тижнів дозволило іранській "Гвардії ісламської революції" і лояльним до Тегерану бойовим групам завершити оточення найбільшого сирійського міста в довоєнні часи. Москва наполягає, що місто контролюють здебільшого бойовики "Джабат аль-Нусра", але "Вільна сирійська армія" запевняє, що В Алеппо менше тисячі бійців групи. І ці сили не значні.

Однак, повномасштабна атака Алеппо може і не відбутися. В режиму Асада немає достатньо військ, щоб відвойовувати вулицю за вулицею. У всякому випадку, така операція призведе до серйозних втрат. У Росії також немає можливості забезпечити таку велику кількість високоточної зброї, щоб авіаудари були ефективними. Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають, що режим, швидше за все, влаштує Алеппо виснажливу блокаду і голод.

Але для ізоляції міста режиму потрібно, щоб курдські сили і Росія відрізали опозиціонерів від поставок з Туреччини. І це ще одна причина вважати, що нинішнє припинення вогню не буде тривати довго. Курди кажуть, що будуть дотримуватися угоди, якщо на них ніхто не буде нападати. Але президент Туреччини Раджеп Таїп Ердоган сказав, що сирійське перемир'я не має ніякого відношення до кампанії його власної країни проти курдських сил на півночі Сирії, які становлять загрозу для турецької національної безпеки.

Зараз пауза у війні, схоже, вигідна усім сторонам. Але дуже мало шансів того, що вони будуть дотримуватися угоди достатньо довго, щоб створити серйозну платформу для переговорів у Женеві.

26 лютого Рада Безпеки ООН одноголосно підтримала резолюцію про перемир'я в Сирії. Пізніше стало відомо, що перемир'я в Сирії ознаменувалося вибухом, є загиблі. Інцидент стався на кордоні з Туреччиною. На початку тижня РФ і США запропонували сторонам конфлікту в Сирії припинити бойові дії з 27 лютого. Сирійська опозиція повідомила, що приймає угоду про перемир'я, але за умови дотримання низки гуманітарних вимог.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі