Парламент Ізраїлю - Кнесет - у понеділок, 27 травня, підтримав у першому читанні законопроект про саморозпуск і організацію дострокових виборів. "За" проголосували 64 парламентарі з 120-ти, "проти" - 44, повідомляє видання Times of Israel. Законопроект внесла партія прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньягу "Лікуд" після того, як переговори зі створення коаліції зайшли в глухий кут. Парламентські вибори відбулися менше двох місяців тому.
Позачергові вибори можуть бути призначені на 17 вересня. Для цього законопроект мають прийняти у другому і третьому читанні. Голосування з цього приводу, швидше за все, відбудеться 29 травня, якщо коаліцію все-таки не вдасться створити. Саме 29 травня закінчується термін для формування більшості у Кнесеті.
Нетаньягу заявив, що вважає нові парламентські вибори непотрібними і такими, які "коштуватимуть мільярди шекелів" і "паралізують країну ще на півроку". Нетаньягу звинуватив екс-міністра оборони Авігдора Лібермана - лідера партії "Наш дім Ізраїль", яка контролює п'ять місць у парламенті - у перешкоджанні створенню коаліції.
Times of Israel зазначає, що таким чином Нетаньягу намагається посилити тиск на потенційних коаліційних партнерів, щоб прискорити формування більшості. Ліберман раніше заявляв, що вже пішов на поступки Нетаньягу і не має наміру їх продовжувати. Він сказав, що готовий до нових виборів, якщо це буде потрібно.
Парламентські вибори в Ізраїлі відбулися 9 квітня. Партія "Лікуд" і новий центристський блок "Кахоль-Лаван" отримали по 35 мандатів із 120. Завдяки попереднім коаліційним домовленостям між партіями і блоками на виборах Нетаньягу забезпечив собі підтримку 65 депутатів. Він прагне сформувати кабінет з представників правих і релігійних партій.
Розпуск парламенту менш ніж через два місяці після виборів буде безпрецедентним випадком для країни.
Електоральний бар'єр в Ізраїлі досить низький – 3,25 відсотка голосів, тобто близько 4 мандатів у 120-місцевому Кнесеті. Тому в ізраїльському парламенті завжди представлені не менше 10 партій. Досі жодна партія в Ізраїлі не змогла отримати абсолютну, більше 60 місць, більшість у Кнесеті, і тому всі без винятку уряди формувалися на основі коаліцій.