Британська розвідка переконана, що нервово-паралітична речовина "Новачок", яка була використана для отруєння в британському Солсбері подвійного агента Сергія Скрипаля та його дочки, виготовили на військовій науково-дослідній базі в місті Шихан в Саратовській області Росії, пише видання The Times з посиланням на брифінг, організований для союзників.
У доповіді розвідників вказувалося, що центр в Шиханах - це аналог британської військової лабораторії в Портон-Дауне. Саме там росіяни протягом останнього десятиліття випробовували, чи ефективна речовина для вбивства за кордоном.
Зазначається, що запаси "Новачка" в Шиханах значно менші, ніж ті, що могли бути використані, як зброя на полі бою. Саме це і привело розвідників до висновку, що отрута призначалася для вбивств.
Колишній командир британського полку хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної захисту Хеміш де Бреттон Гордон назвав наведену на брифінгу інформацію дуже переконливою.
"Британська розвідка ясно вказує на Росію і Шихани. Немає сумнівів в тому, що російські зараз замітають там сліди", - сказав він.
Раніше, голова лабораторії "Портон-Даун" Гарі Ейткенхед в інтерв'ю телеканалу Sky News 3 квітня підтвердив, що речовина, використане для отруєння Скрипаль, була однозначно ідентифікована як "нервово-паралітична військова отрута "Новачок". Країна походження цієї отрути, однак, встановлена не була, оскільки це не входило в завдання британських військових хіміків.
"Ми не визначили точне джерело походження, проте надали всю наукову інформацію уряду, який потім використовував інші джерела, щоб прийти до певних висновків", - підкреслив Ейткенхед та додав, що виготовлення цієї отрути передбачає використання надзвичайно складних методів, які доступні тільки на державному рівні.
Видання також зазначає, що саме за результатами цього брифінгу країни вирішили вислати більше 150 російських дипломатів.
Як вважає Британія, саме Росія причетна до отруєння екс-співробітника ГРУ та його доньки Сергія та Юлії Скрипаль на території Сполученого Королівства 5 березня. У зв'язку з цим інцидентом, уряд країни прийняв рішення вислати з країни 23 російських дипломатів.
Ще майже 30 країн підтримали Британію та на знак солідарності вислали російських дипломатів. Загалом на батьківщину повернулися більше 150 співробітників диппредставництв з різних куточків планети.
Зі свого боку, Росія всі звинувачення відкидає та запроваджує "дзеркальні" заходи щодо країн-учасниць "дипломатичного" бойкоту, висилаючи зі своєї країни аналогічну кількість дипломатів.
Детальніше про ситуацію довкола отруєння Сергія Скрипаля та дипломатичний скандал із висилкою російських шпигунів під дипприкриттям читайте в матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".