Останній диктатор Європи Лукашенко "заграє" із Заходом – Washington Post

Поділитися
Останній диктатор Європи Лукашенко "заграє" із Заходом – Washington Post Серйозне дистанціювання Білорусі від Росії неможливе
"Ліричний відступ" Лукашенка може бути просто спробою отримати кращу позицію на переговорах з Кремлем.

Західні чиновники почали розуміти, що ізоляція Білорусі тільки штовхає країну ближче до Росії, пише The Washington Post.

Минулого тижня білоруський лідер Олександр Лукашенко взяв участь у саміті ЄС, який покликаний допомогти колишнім радянським країнам відійти від Росії і побудувати тісні зв'язки з Європою.

Лукашенко хвалився своїми дипломатичними успіхами, в той же час у нього жорстка позиція щодо білоруської опозиції. Навіть опоненти білоруського лідера зараз кажуть, що намагаються не пережимати сильно з критикою, оскільки бояться, що Росія може скористатися будь подальшої метушнею, як це було в Україні.

Лукашенко обіцяв, що Росія завжди буде найважливішим партнером Білорусі. І в радянському стилі економіки його країна як і раніше сильно залежить від російської підтримки. Але він також був і самостійним у чому. Лукашенко відмовився визнавати анексію Криму, він відкритий до дружби з новим проєвропейським керівництвом України та заохочує білоруську національну ідентичність.

"Я не останній диктатор Європи більше", - жартував він у розмові з репортером Bloomberg News. "Є диктатори гірше, ніж я, чи не так? Я вже менше зло", - говорив в інтерв'ю цьому виданню в березні він.

Новий підхід Білорусі виник після подій з анексією Криму в минулому році. Лукашенко давно є одним з найбільш сильних союзників президента Росії Володимира Путіна, зокрема, із-за необхідності його країни в економічному рятувальному колі від Росії, яка купує майже половину продукції глибоко неефективних галузей Білорусі.

Але Україна також є основним торговим партнером Білорусі, і дві країни поділяють 675-кілометрову кордон. Побоюючись втратити контакти з Україною, Білорусь виступила проти анексії Криму в Організації Об'єднаних Націй.

"Лідери також готові до зміни стратегії. Вони в значній мірі "відрізали" Білорусь санкціями і заборонами на поїздки після жорстокого придушення президентських виборів 2010 року", - йдеться в статті.

Нові зусилля спрямовані на зміцнення зв'язків з Білоруссю з надією, що звичайні білоруси поступово захочуть більше стати на європейський шлях демократичного розвитку. Якщо Білорусь буде менш ізольована, вона буде менше залежати від Росії, кажуть офіційні особи.

"За останні 20 років, образно кажучи, Білорусь для Європи була як Куба для США", - сказав державний секретар Міністерства закордонних справ Латвії Андрій Пильдегович.

Критики кажуть, що теплі стосунки можуть підштовхнути Лукашенка до більш м'якого відношенню до опозиції. Вони також кажуть, що країна настільки економічно залежна від Росії, що таке "ліричний відступ" Лукашенко може бути просто спробою отримати кращу позицію на переговорах з Кремлем.

"Серйозне дистанціювання від Росії неможливе, просто тому, що ми так прив'язані до них прямо зараз", - говорить Валерій Карбалевич, який написав біографію Лукашенко.

"Давайте бути щирим. Європа не може замінити Росію для нас, принаймні, не сьогодні. Ми розуміємо, що у важкі часи, ми завжди будемо з Росією", - заявив міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей в інтерв'ю. "Ми не боїмося, що хтось хоче до нас напасти. Але ми не хочемо тут у нас економічного колапсу", - додав він.

Але деякі кажуть, що поліпшення відносин з ЄС не повинно відбуватися за рахунок ослаблення тиску на Лукашенка. "Незважаючи на те, що в Білорусі немає демократії, країна не повинна бути закрита", - сказав Олександр Мілінкевич, голова білоруського руху "За свободу". Він вважає, що якщо білоруський менталітет має стати більш західним, населення потребує більш сильних зв'язках з країнами ЄС.

"Чим більше "Європи" буде у нас в головах, тим більш демократичними ми будемо. Я не думаю, що є якась альтернатива цьому", - сказав він.

Читайте також: Син Лукашенка прийшов на парад у формі головнокомандувача

Лукашенко відоме своєю суперечливою позицією щодо конфлікту в Україні, в тому числі Криму. На початку конфлікту Лукашенко звинуватив українську владу в тому, що вона показала слабку позицію і не воювали за Крим. Однак потім він поклав відповідальність на Україну за втрату Криму, виправдавши РФ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі