До цього часу прихована мережа інвестицій супер-багатіїв працювала в комфортній тіні, забезпеченій таємними податковими притулками. Дезінфікуючі промені світла, пролиті розслідувачами з 2013 року, фундаментально змінили вигляд сучасного світу, його регуляторні і податкові операції.
Минулого року "Панамські документи" коштували лідерам Ісландії і Пакистану посади. Більше десятка країн змінили свої закони, а офшорні юридичні компанії, які були в центрі уваги після "Панамських документів" закрили свої офіси на податкових небесах.
Про це в редакційній статті пише The Guardian, додаючи, що така викривальна робота водночас необхідна і смілива. Один з журналістів, який розслідував "Панамські документи" був підірваний у автомобілі минулого місяця.
Останні скандальні дані стосуються справ навколо бермудської юридичної фірми Appleby, яка обслуговує найбагатших людей світу вже 119 років,сінгапурської Asiaciti Trust, а також найбільш непрозорих реєстрацій в 19 офшорах. Найскандальніші дані вже увійшли в заголовки світових ЗМІ.
Очевидно, що необхідні серйозні зміни. І не лише тому, що надзвичайне багатство наповнює податкові небеса небаченими темпами і масштабами, а й тому, що це може зробити і робить лише крихітна частина людства. До 1980-х років багатії могли ховати свої статки лише у Швейцарії. З того часу відбувся цілий бум появи різних безподаткових і таємних місць. Водночас дерегуляція і глобалізація посилили позиції супер-багатих людей.
"Податкові небеса полегшили процес зростання глобальної нерівності. Якщо здається, що існують окремі правила для бідних і багатих, то лише тому, що так воно і є", - пише видання.
У вересні економіст Габріель Цукман у своєму звіті підрахував, що близько 10% глобального ВВП, що дорівнює 7,8 трильйонам доларів, тримаються в офшорах. Це приблизно рівносильно сукупному розміру німецької і японської економік. Економіст також стверджує, що 80% всієї готівки в офшорах належить 0,1% найбагатших господарств у світі. В Британії 0,01% найбагатших людей тримають третину свого статку в податкових небесах. А їхня частка від загального багатсьва значно вища сьогодні, ніж у 1960-х роках.
Як колись зазнчив американський юрист, податки - це ціна за цивілізацію. Виборці оподатковують себе для утримання шкіл, доріг, системи охорони здоров'я і соціальних виплат, для того, щоб платити солдатам і будувати дипломатичний корупс.
"І коли горупа людей на вершині суспільства відділяється і формує глобальну мобільну республіку, здатну обирати, за якою юрисдикцією вона хоче працювати, громадськість має право запитати, чому ми дозволяємо цьому відбуватися. Чому податки повинні існувати лише для маленьких людей?" - йдеться в статті.
Видання додає, що це стосуєтья як окремих багатіїв, так і корпорації. Уряд може скоротити індустрію ухиляння від податків за один день. Достатньо заборонити державним компаніям укладати контракти з великими консалтинговими фірмами, які пропонують свої послуги у сфері оподаткування.
Нагадаємо, що журналісти ICIJ і Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, які в минулому році оприлюднили цикл розслідування Panama Papers, отримали доступ до нового масиву документів.
Їх назвали Paradise Papers – "Райські документи", або "Документи з райських островів". Журналісти з 67 країн світу проаналізували дані про власників компаній, зареєстрованих у 20 офшорних юрисдикціях, і 5 листопада синхронно опублікували цикл розслідувань, заснованих на цих документах.
Доступ до даних вдалося отримати завдяки витоку інформації з двох компаній у Сінгапурі та на Бермудських островах. Документи опинилися в розпорядженні німецького видання Süddeutsche Zeitung, яке передало їх журналістам-розслідувачам з ICIJ і OCCRP.
У документах, серед іншого, фігурують понад 10 українських громадян. Завдяки Paradise Papers стала відома передісторія реєстрації панамських офшорів президента України Петра Порошенка, юристи якого спочатку вели переговори з компанією Appleby з острова Мен, але та відмовила їм через високі ризики.