Одержимість Путіна Україною призвела до того, що він не помічає небезпеки вдома — FT

Поділитися
Одержимість Путіна Україною призвела до того, що він не помічає небезпеки вдома — FT © EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Російська гра у звинувачення може також сигналізувати про військову ескалацію проти України.

Невдовзі після теракту в Москві у п'ятницю 22 березня, в результаті якого загинуло щонайменше 137 осіб, російські експерти та політики заговорили про те, що нападники мають зв'язки з Україною. Це не стало несподіванкою. Для Кремля стало стандартом звинувачувати Україну у внутрішніх прорахунках Росії та у співпраці з негідниками. У жовтні Росія заявила, що антисемітські заворушення в аеропорту Махачкала в Дагестані були спровоковані Україною, зазначає Financial Times.

"Більш зловісним є те, що російська гра у звинувачення може також сигналізувати про військову ескалацію проти України", — повідомляє видання.

Російська інтерпретація нападу в "Крокус Сіті Холі" минулого тижня відрізняється від попередніх спроб у кількох важливих аспектах. По-перше, змінився характер аргументації, оскільки Росія перейшла від напівправди до повних вигадок. Коли Путін стверджував про зв'язки між чеченськими терористами та Аль-Каїдою на початку 2000-х років, він перебільшував, але не брехав відверто. У той час Аль-Каїда намагалася експортувати ісламську войовничість у Центральну Азію і Росію. Зв'язки між угрупованням і Чечнею, хоч і неміцні, але існували.

Сьогодні твердження Росії про те, що Київ і, відповідно, США є організаторами стрілянини, є чистою фантазією. У кількох повідомленнях ІДІЛ взяла на себе відповідальність. Вашингтон публічно попередив про таку атаку два тижні тому. Звичайно, Росія і раніше демонструвала схильність до фальшивих заяв щодо України. 

Твердження Росії про транснаціональний характер тероризму не лише еволюціонували від перебільшення 25 років тому до відвертої брехні сьогодні. Цілі Кремля також змінилися до невпізнання. Просуваючи тему зв'язку між Чечнею та Аль-Каїдою на початку 2000-х років, Росія прагнула виправдати свої жорстокі дії в Чечні й зблизитися з США. Підспівуючи "глобальній війні з тероризмом", Путін сподівався на посилення співпраці з Вашингтоном у боротьбі з тероризмом і не тільки.

Сьогодні російський дискурс, схоже, спрямований на виправдання бездіяльності, а не дії. Розхвалений путінський апарат безпеки, одержимий переслідуванням проголошених ворогів держави, виявився нездатним запобігти найсмертоноснішому за останні 20 років теракту в Росії. Якщо російська пропагандистська машина зможе переконати громадськість у тому, що злісні, всемогутні США несуть повну відповідальність за напад як ляльководи, що стоять за ІДІЛ, це виставить нездатність Путіна забезпечити безпеку росіян в іншому світлі. 

Зрештою, Вашингтон є більш грізним ворогом, ніж ІДІЛ. Також можна припустити, що Путін може використати таку брехню, серед інших причин, для виправдання військової ескалації проти України, особливо якщо це вимагатиме чергового раунду мобілізації в Росії.

Про те, як російська влада використовує теракт у власних інтересах, читайте в статті Володимира Кравченка "Теракт у "Крокусі": як ситуація виходить з-під контролю Кремля".

 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі