"Але те, що минулого тижня Барак Обама сказав про британський референдум щодо ЄС, може стати нищівним ударом для кампанії прихильників виходу з союзу. Сам президент США – наймогутніший лідер англомовної сфери – переконував Великобританію лишитися в ЄС", - пише сьогодні на сторінках Financial Times оглядач Гідеон Рахман.
Він зауважує, що у Британії прийнято вважати, що американсько-британські відносини стійкі і непорушні. Однак, якщо подивитися правді у вічі, дещо все ж змінилося. І Вашингтон, і Лондон тепер більше приділяють уваги Азії, яка активно розвивається, а не старим зв'язкам в Атлантиці. Столиці переглядають своє ставлення до світу і один до одного теж.
"Візитною карткою Обами в міжнародній політиці став розворот Америки до Азії. Попри війни на Близькому Сході і в Україні, цей президент США вперто і рішуче виділяв на користь зв'язків з Азією більше дипломатичних, військових і економічних ресурсів своєї країни", - вважає автор.
Остаточним ударом по мріях євроскептиків у Британії стали слова Обами про те, що якщо їхня країна вийде з ЄС, США укладуть з нею окрему угоду про вільну торгівлю лише в останню чергу. На думку Рахмана, наступник Обами теж буде більше приділяти уваги Азії. Найбільші шанси перемогти на виборах в США сьогодні у Гіларі Клінтон, яка в 2011 році написала статтю під заголовком: "Тихоокеанська ера Америки".
Британцям також не варто ображатися на Обаму за цей розворот, оскільки їхній прем'єр-міністр Девід Кемерон також активно намагався налагодити зв'язки з Азією. І навіть колишні британські домініони: Канада і Австралія – сьогодні значно більше торгують з Японією і Китаєм, ніж з історичним партнером Великобританією.
"Всім британцям, які скучають за англомовною сферою і образилися на слова Обами про "останню чергу", варто пригадати, як багато вони досі отримують від культурної могутності США. Традиційна англомовна сфера зникла. Але натомість з'явилася нова – в Брюсселі. Оскільки англійська мова стала загальною робочою мовою для всіх інститутів ЄС", - йдеться в статті.
Видання The Economist писало, що Великобританія могла б очолити Європу, якби захотіла. До 2030 року вона стане найбільшою європейською економікою. І при цьому лишиться найсильнішою демократією з найпотужнішою армією, чого немає у Німеччини і Франції.
Раніше прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон назвав вихід Великобританії з Євросоюзу "актом економічного і політичного самоушкодження", який завдасть серйозної шкоди британським авіакомпаніям, виробникам автомобілів і фінансовим компаніям.
Детальніше про інтереси Лондона, Брюсселя та Вашингтона в ситуації, настроях британського суспільства і переговорах про умови збереження Великобританією членства в ЄС читайте на ZN.UA статті Чи залишить Британія Євросоюз?