Армійські машини були настільки старими, що ремонтні бригади стояли фактично кожні 25 кілометрів. А деякі офіцери на стільки запустили себе, що довелося витратити 1,5 доларів на те, щоб перешити під них форму.
Такою була армія Росії більш ніж 10 років тому, коли вона вторглася в Грузію. Великі й малі недоліки були настільки помітними, що Кремль оголосив про намір почати повну перебудову армії, щоб збудувати більш міцну, гнучку і професійну силу.
«Але тепер після трьох місяців російського вторгнення в Україну стало очевидно, що Кремль так і не зміг побудувати ефективну воєнну машину. Російські сили в Україні настільки погано себе показали, що здивували західних аналітиків, підвищуючи шанси того, що агресія Владіміра Путіна закінчиться провалом», - пише New York Times.
За всіма показниками, попри захоплення територій на півдні і сході, російська армія зазнала великої поразки в Україні. Її змусили відмовитися від планів блискавичної окупації всієї країни за лічені дні. Російські сили вигнали з околиць Києва. Флагман Чорноморського флоту РФ крейсер «Москва» знищений. Контроль над небом так і не був встановлений. А за деякими західними оцінками, десятки тисяч російських солдатів загинули.
Ця війна викрила факт, що в російській армії значною мірою зберігається військова культура і манера поведінки часів СРСР. Командна структура не гнучка, корупція в армії надзвичайно поширена. А тим часом, Москва приховує втрати і повторює мантру про те, що все йде за планом. Симптоми цих проблем були на поверхні. Лише минулого літа Росія провела військові навчання, під час яких, як стверджують в російському Міноборони, була продемонстрована здатність координувати дії 200 тисяч солдатів з різних родів військ. При цьому, була проведена імітація боротьби проти військ НАТО. Це були найбільші військові навчання в російській історії. Заступник міністра оборони генерал Юнус-Бек Євкунов хвалився перед журналістами, що армія РФ показала здатність швидко розгортати об’єднані сили. І ця здатність «швидко протверезить будь-якого ворога».
Але навчання проходили за строгим сценарієм. Ніхто не грав роль суперника. Основні бойові підрозділи місяцями відпрацьовували хореографію своїх дій. А кожний маневр починався і припинявся в строго визначений час. Аналітики підрахували, що реальна кількість військ, які брали участь у цих навчаннях, була приблизно вдвічі меншою, ніж говорили у Москві.
«Фактично, це радянська армія. Реформи підвищили її ефективність, але вони пройшли лише половину необхідного шляху», - сказав російський аналітик і колишній науковий співробітник Центру Вілсона у Вашингтоні Каміль Галєєв.
Після війни проти Грузії у 2008 році Росія спробула переформатувати свої Збройні сили. Ідея полягала в тому, щоб відмовитися від централізованої радянської армії, яка нібито була здатна мобілізувати до 4 мільйонів солдатів за короткий час. Натомість, польові офіцери повинні були отримати більше повноважень. Підрозділи потрібно було навчити синхронізувати свої навички. А весь російський арсенал повинен був перейти в комп’ютерну еру. Багато традиціоналістів пручалися змінам, дотримуючись старої моделі велетенської, концентрованої сили. Але інші фактори теж зробили свій внесок у нездатність російської армії трансформуватися. Рівень народжуваності обвалися в 1990-х роках, що призвело до скорочення кількості чоловіків, яких можна було б призвати на військову службу. Це, а також надзвичайно низькі зарплати, призвело до провалу поставлених цілей вербування. Ендемічна корупція зруйнувала всі зусилля.
Але головною проблемою було те, що військова культура СРСР збереглася, попри нестачу чоловіків і засобів для її підтримки.
«Радянська армія була збудована для накопичення мільйонів солдатів для наповнення надзвичайно великої кількості дивізій з нескінченними запасами техніки. Вона була створена для Третьої світової війни, для війни з НАТО, яка так і не почалася», - сказав директор російських досліджень в CNA Майкл Кофман.
Тож фактично імпульс змін швидко згас, залишивши після себе гібридну версію армії, яка не дотягувала до більш гнучкої сучасної сили, але вже й не була старою версією, заснованою на призові. Вона все ще робить більшу ставку на артилерію, ніж на піхотинців, здатних захоплювати й утримувати території. Військові навчання, які минулого літа пройшли за строгим сценарієм, були промовистими.
«Нікого не перевіряли на здатність думати просто на полі бою», - сказав директор програми контролю озброєнь Міжнародного інституту стратегічних досліджень в Берліні Вільям Алберк.
Натомість офіцерів оцінювали за тим, наскільки вони здатні чітко виконувати надані інструкції. Росія хотіла, щоб світ бачив її армію такою, якою вона здавалася під час парадів на День перемоги. Що це нібито добре налагоджений військовий інструмент зі струнких солдатів у красивих уніформах, які марширують в унісон з грізною зброєю в руках.
«Москва використовує Збройні сили як пропагандистську машину», - сказав лейтенант ВПС РФ Глєб Ірісов, який подав у відставку в 2020 році після п’яти років служби.
Старше військове командування Росії стверджує, що участь російських сил у закордонних воєнних операціях, особливо в Сирії, дали реальний бойовий досвід. Але аналітики ставлять під сумнів це твердження. Тому що в Сирії російські війська не протистояли реальному супернику. Свої операції вони проводили в основному силами ВПС. Пілоти літали над своїми цілями спокійно і скільки заманеться. Росія не вела великих сухопутних боїв з часів Другої світової війни. Однак, російська влада перебільшувала свої військові успіхи. Під час зустрічі представниками уряду Філіппін міністр оборони Сєргєй Шойгу хвалився, що російська армія «визволила» 503 тисячі квадратних кілометрів сирійської території. Проблема в тому, що названа ним цифра вдвічі перевищує реальну площу Сирії.
З 900 тисячами особового складу, третина з яких - піхотинці, Збройні сили РФ не такі вже й великі як для армії, яка повинна захищати величезні території, які простягаються через 11 часових поясів. Десять років тому Москва поставила за мету вербувати на контрактну службу 50 тисяч солдатів. Однак, ця мета постійно провалювалася. Тому в країні досі існує обов’язковий призов на строкову службу всіх чоловіків від 18 до 27 років. Путін поки не оголошував масову мобілізацію, яка зобов’яже всіх дорослих чоловіків йти на війну.
Однак, якби він це зробив, потрібна була б інфраструктура для масової підготовки цивільних. А така інфраструктура в Росії не існує. В результаті ті російські війська, які вже воюють в Україні - це фактично всі сухопутні сили РФ. А через корупцію російській армії не вистачає ресурсів і зброї. Бюджети масово розкрадаються. І через це армія досі не може собі дозволити передові види озброєння, такі як танки Т-14 «Армата» і літаки п’ятого покоління.
Аналітик Шведського агентства оборонних досліджень Йоган Норберг каже, що російська армія не зможе вирішити кожну зі своїх проблем навіть за 10 років. Війна в Україні викрила той факт, що російська армія, «не тільки не три метри зростом, вона й на метр не тягне», - сказав шведський експерт.