У четвер президент США Джо Байден звернувся до Конгресу з проханням виділити додаткові 24 мільярди доларів на допомогу Україні в боротьбі з російським вторгненням. Його розгляд стане серйозною перевіркою того, чи збереже дедалі дорожча українська операція двопартійну підтримку, якою вона користується відтоді, як Москва відправила війська через кордон майже 18 місяців тому.
New York Times пише, що запит про додаткове фінансування для допомоги Україні входить до більшого пакету видатків у розмірі 40 мільярдів доларів, який також передбачає виділення фінансування для ліквідації наслідків стихійних лих та охорони кордонів. Це перше звернення президента Байдена до конгресменів з проханням надіслати більше зброї українській армії відтоді, як республіканці взяли під контроль Палату представників у січні, пообіцявши не «виписувати незаповнені чеки» на війну.
Пакет видатків з'явився в той час, коли опитування виявили зростаючу втому від війни серед американців, які все більше зосереджуються на проблемах у себе вдома. Лідери країн-союзників у Європі та інших країнах нервово спостерігають, чи не відійдуть США від ролі лідера в міжнародній коаліції на підтримку України. Аналітики кажуть, що Владімір Путін робить ставку на те, що він може протриматися довше, ніж Захід.
Байден зробив підтримку України ключовим елементом свої зовнішньої політики, стверджуючи, що для американської національної безпеки життєво важливо протистояти зухвалій російській агресії в Європі. Але колишній президент Дональд Трамп, який назвав агресію Путіна «геніальною» і відмовився висловити підтримку перемозі України, може зробити війну центральним питанням на виборах наступного року.
New York Times також нагадує, що в червні спікер Палати представників Кевін Маккарті заявив, що будь-який додатковий запит на асигнування для України «не пройде», і що додаткова допомога має бути опрацьована в рамках регулярного процесу виділення коштів в Конгресі. Минулого місяця 70 республіканців у Палаті представників проголосували за повне припинення допомоги Україні.
З одного боку, це стало свідченням, що в Палаті представників зберігається двопартійна більшість, але незрозуміло, чи зможе Маккарті кинути виклик такій великій і активній частині своїх однопартійців, щоб дозволити президентському пакету потрапити на розгляд парламенту без змін.
Запит включає 13,1 мільярдів доларів на військову допомогу Україні і поповнення запасів озброєнь Пентагону. Додаткові 8,5 мільярдів підуть на економічну, гуманітарну й іншу допомогу Україні та іншим країнам, що постраждали від війни, а 2,3 мільярди доларів будуть використані для залучення більшої допомоги від інших донорів через Світовий банк.
«Деякі консервативні критики допомоги Україні пообіцяли тиснути на республіканців, щоб ті підвели риску. Heritage Foundation, який був провідним правим голосом, що критикує американську допомогу Україні, опублікував у четвер заяву, в якій наполягає на припиненні виділення грошей, якщо адміністрація Байдена не подасть більше звітів про витрачені кошти і не сформулює «план, який визначить кінцеву мету»», - пише видання.
Ден Колдуелл, віце-президент правого аналітичного центру «За оновлення Америки», впливового серед республіканців Палати представників, сказав, що Маккарті повинен дотриматись своєї обіцянки не схвалювати більше допомоги.
«Конгрес не повинен витрачати більше мільярдів на підтримку продовження війни, в якій немає життєво важливих американських інтересів і де залишається реальний ризик ядерної ескалації», - сказав Колдуелл.
Прихильники України заявили, що дебати щодо пакету витрат можуть стати критичним моментом у війні, посилаючи Кремлю сигнал про американську силу духу.
«Єдиний спосіб для Путіна виграти цю війну зараз, це щоб США припинили допомагати Україні. Маккарті доведеться вирішити, чи хоче він, щоб у цьому звинувачували республіканців у Палаті представників, хоча більшість республіканців у Конгресі, якби їм дали шанс, проголосували б за продовження надання допомоги», - сказав в інтерв'ю колишній конгресмен Том Маліновський, демократ від штату Нью-Джерсі.
Байден намагався «підсолодити гірку пігулку», додавши до допомоги Україні політично популярні пункти витрат. Додатковий запит включає 12 мільярдів доларів на ліквідацію наслідків стихійних лих, 4 мільярди доларів на безпеку кордонів і 60 мільйонів доларів на оплату праці пожежників у дикій природі. Демократи вітали виділення грошей на боротьбу з торгівлею фентанілом та порушеннями прав дітей.
Але об'єднаний запит поставить під сумнів ліміти витрат, про які Байден домовився з паном Маккарті в травні в рамках угоди про підвищення стелі держборгу. Лише цього тижня Бюджетне управління Конгресу підрахувало, що федеральний уряд витратив на 1,6 трильйона доларів більше, ніж отримав за перші 10 місяців фінансового року, що більш ніж удвічі перевищує дефіцит за той самий період роком раніше.
55% американців виступають проти збільшення допомоги Україні, згідно з опитуванням, яке CNN оприлюднив минулого тижня. Партійні розбіжності вражають: 71% республіканців виступають проти додаткової допомоги, тоді як 62% демократів підтримують її.
Білий дім проконсультувався з ключовими республіканцями в Конгресі перед тим, як подати свій запит, і розраховує на допомогу сенатора Мітча Макконнелла з Кентуккі, лідера республіканської меншості. Макконнелл - палкий прихильник України і, на відміну від Трампа і Маккарті, підштовхував Байдена до більших, а не менших дій.
«Я з нетерпінням чекаю на ретельний розгляд запиту адміністрації, щоб переконатися в необхідності та доцільності збереження безпеки Америки, захисту наших кордонів, підтримки наших союзників та допомоги громадам у відновленні після стихійних лих», - заявив Макконнелл у відповідь на запит про видатки.
Однак залишається невідомим, наскільки сильно Макконнелл впливає на Маккарті.