Поліпшення відносин між США та Китаєм не може тривати довго — Bloomberg

Поділитися
Поліпшення відносин між США та Китаєм не може тривати довго — Bloomberg © depositphotos / Diloka107
Держсекретар Блінкен вирушає до Пекіна, щоб утримати крихкий баланс, але чотири питання можуть повернути відносини між США та Китаєм у стан підвищеної напруженості.

У відносинах між США та Китаєм не було серйозної кризи з часів конфлікту зі шпигунськими повітряними кулями Китаю над США на початку 2023 року. Офіційні особи у Вашингтоні сподіваються, що затишшя збережеться до виборів 2024 року. Держсекретар США Ентоні Блінкен перебуває цього тижня в Китаї в рамках дипломатичного візиту на найвищому рівні. Там він зіткнеться з чотирма ключовими питаннями, які можуть знову спричинити ескалацію напруженості. У серпні 2022 року криза навколо Тайваню породила побоювання руйнівного конфлікту.

Сі Цзіньпін і Джо Байден провели свою другу особисту зустріч за межами Сан-Франциско в листопаді минулого року, а на початку квітня відновили телефонний зв'язок. Радник з національної безпеки США Джейк Салліван провів тривалий діалог зі своїм китайським колегою Ван Ї. Комунікація покращилася на всіх рівнях; з'явилися надії співпраці з таких питань, як припинення потоку фентанілу до США, зазначає Bloomberg.

Тим часом, політика США не стала різко м'якшою щодо Китаю, як побоювалися деякі коментатори й американські чиновники. Вашингтон продовжує зміцнювати свою систему альянсів, останнім часом покращуючи спільні безпекові зв'язки з Філіппінами та Японією. Минулого літа команда Байдена оголосила про обмеження американських інвестицій у високотехнологічний сектор Китаю.

Блінкен зараз перебуває в Китаї, щоб підтримувати баланс: він стверджуватиме, що Пекін і Вашингтон несуть спільну відповідальність за управління ризикованим співіснуванням. В той час як інші життєво важливі регіони охоплені насильством, адміністрація Байдена була б цілком задоволена, якби 2024 рік минув без китайсько-американської кризи. Але на заваді стоїть кілька складних питань.

Найбільш небезпечним є питання щодо Тайваню, де Лай Цінде переміг на президентських виборах у січні й буде інавгурований у травні. Пекін ненавидить Цінде і побоюється, що він наблизить Тайвань до незалежності. А Вашингтон побоюється, що Китай покарає Тайвань за кандидатуру Цінде, застосовуючи економічний або військовий примус.

Другим, і лише трохи менш тривожним, є Південно-Китайське море. Двадцять п'ять років тому Філіппіни навмисно посадили на мілину застаріле судно "Сьєрра-Мадре" на Другій мілині Томаса, спірному рифі. Філіппінські війська перебувають на затонулому кораблі, а Китай намагається витіснити їх звідти.

Китайська берегова охорона таранить судна, відправлені для поповнення запасів на "Сьєрра-Мадре". Якщо Пекін спробує відтягнути корабель від рифу, потопить судна або вб'є персонал, який бере участь у поставках, це може призвести до порушення американсько-філіппінського оборонного договору і до китайсько-американського протистояння.

Третє питання полягає в ескалації технологічної війни. США намагаються внести передбачуваність у цей конфлікт, попереджаючи Китай про обмеження, які вони мають намір запровадити. Але ці заборони охоплюють життєво важливі сектори сучасної економіки — передові комп'ютерні технології, штучний інтелект, чисту енергетику і їхня сфера постійно розширюється.

Також важливим питанням у відносинах між США та Китаєм є Україна. Вашингтон постійно застерігав Китай не продавати Росії зброю. Китай продає Росії верстати, комп'ютерні чіпи та інші компоненти, необхідні для відродження її оборонної промисловості, що перебуває під санкціями.

Сплеск російського оборонного виробництва, що стався в результаті, здивував американських чиновників. Тому Блінкен буде сильніше тиснути на Пекін, можливо, погрожуючи санкціями китайським банкам в надії змусити їх відмовитися від цієї торгівлі.

Можливо, з усіма цими питаннями можна впоратися. Водночас, будь-яке з цих питань може зіпсувати поверхневе поліпшення настрою в китайсько-американських відносинах. У сукупності вони є попередженням про те, наскільки жорстоко конкурентною залишається взаємодія між країнами.

Нагадаємо, що Китай заявив, що схвалення Америкою допомоги для Тайваню надсилає "неправильний сигнал". Речник китайського офісу у справах Тайваню Чжу Фенлянь закликав США виконати своє зобов'язання не підтримувати незалежність Тайваню конкретними діями та припинити озброювати Тайвань у будь-який спосіб.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі