Новообраний президент Тайваню Вільям Лай заявив у четвер, 25 січня, що сподівається на подальшу тверду підтримку острова з боку США, під час зустрічі з групою американських законодавців, які відвідали Тайбей після його перемоги на виборах. Про це повідомляє Reuters.
Зустрічаючись з лідерами кокусу на підтримку Тайваню в Палаті представників Конгресу, республіканцем Маріо Діас-Балартом і демократом Амі Бера, Лай заявив, що демократія і свобода є основними спільними цінностями острова зі Штатами.
"Тайвань розташований у першому острівному ланцюзі і стоїть на передовій лінії авторитарної експансії Китаю. Це робить Тайвань надзвичайно важливим стратегічним місцем. Стабільність у Тайванській протоці надзвичайно важлива для регіонального та глобального миру і процвітання", - наголосив Лай.
Він додав, що продовжуватиме захищати статус-кво миру і стабільності в Тайванській протоці.
"Я сподіваюся, що Сполучені Штати зможуть і надалі твердо підтримувати Тайвань, поглиблювати двосторонню співпрацю і відносини, а також працювати з іншими демократичними партнерами для забезпечення миру і процвітання в регіоні", - зазначив він.
Діас-Баларт сказав Лаю, що підтримка Тайваню з боку США є твердою, реальною і "на 100% двопартійною".
"Будьте впевнені, що ви маєте підтримку Конгресу Сполучених Штатів", - заявив він.
Минулого тижня Лай і президент Тайваню Цай Інвень приймали двох колишніх високопоставлених американських чиновників. Вони відвідали Китай у складі неофіційної делегації, яку відправив президент США Джо Байден.
Уряд Тайваню відкидає претензії Китаю на суверенітет, заявляючи, що лише народ острова може обирати своє майбутнє. Сполучені Штати є найважливішим міжнародним партнером Тайваню і постачальником зброї, попри відсутність офіційних дипломатичних зв'язків з островом.
Китай неодноразово закликав Сполучені Штати припинити підтримку Тайваню, і це питання є постійним подразником у китайсько-американських відносинах.
Лай, який є представником керівної Демократичної прогресивної партії Тайваню і нинішній віце-президент острова, вступить на посаду президента 20 травня. Китай, який вважає Тайвань своєю територією, називає Лая “сепаратистом” і відкинув його пропозиції про переговори. Більшість тайванців не хоче бути частиною КНР, а погрози та безкомпромісність китайського уряду обернулися протилежними результатами вже треті вибори поспіль. Про деталі цих виборів і те, чому вони важливі для України, читайте в статті Наталії Бутирської “Тайванські вибори та Україна: Китаю все важче”.