Таким чином, колишній директор Exxon Mobil пробув на одній з ключових державних посад в США трохи більше року. В момент його призначення існували занепокоєння, що власник медалі за "дружбу з Росією", вручену Володимиром Путіним, може виявитися надміру лояльним до Кремля. Однак, ці страхи не виправдалися.
Наступник Тіллерсона теж навряд чи буде м'якшим до Москви.
Новий Держсекретар: Хто він?
Майк Помпео закінчив Військову академію в Вейст-Пойнті. Під час служби в у Збройних силах США у 1986-1991 роках він базувався в Німеччині і патрулював "Залізну завісу". Після служби він закінчив Гарвардську юридичну школу, а потім повернувся в Канзас, де збудував кар'єру в бізнесі.
В Конгресі, в якому Помпео працює з 2010 року представляючи штат Канзас, він здобув репутацію прихильника консервативного підходу до проблем національної безпеки. Помпео відначився як яскравий критик Гілларі Клінтон і адміністрації Барака Обами. Зокрема, республіканець звинувачував екс-Держсекретаря в "фатальній помилці лідерства", яка призвела до терористичної атаки на посольство США в Бенгазі. Тепер Помпео сам опинився в кріслі Держсекретаря.
Що Помпео говорив про Україну?
В квітні 2014 року Майк Помпео відвідав Україну і заявив, що мета Володимира Путіна взяти всю нашу країну під контроль.
"Щоб продемонсрувати підтримку уряду України, ми можемо змінити розрахунки Путіна і підвищити ризики для нього і для Росії, щоб зупинити подальший рух у напрямку Києва", - говорив він.
В 2016 році, коли президент Дональд Трамп висунув Помпео на посаду голови ЦРУ, під час ухвалення цього рішення в Конгресі, республіканець знову критикував Москву і висловлювався на підтримку Києва. Він називав Росію загрозою для Європи.
"Росія поводиться агресивно, вона вторглася і окупувала частину України, погрожує Європі і нічого не робить для того, щоб допомогти побороти "Ісламську державу", - говорив Помпео перед затвердженням його на посаді голови ЦРУ.
Ці його заяви мобілізували яструбів у Республіканській партії, які підтримали його кандидатуру. Однак, вони також обіцяли напругу у відносинах між ЦРУ і Білим домом, оскільки президент США неодноразово лояльно висловлювався на адресу Росії.
Російська справа
Майк Помпео також неодноразово висловлював впевненість в тому, що Росія втручалася у вибори в США у 2016 році. Перед призначенням на посаду голови ЦРУ, він називав таку російську поведінку "агресивною".
Згодом, після зустрічі з Путіним, Трамп заявив, що він вірить російському президенту, коли той каже, що не втручався у американські вибори. Але Помпео наголосив, що це не правда. При цьому, він підтримав висновки американських розвідуправлінь, які звинувачують Москву в спробі вплинути на результат голосувань в Америці.
Помпео і Трамп
Різка критика на адресу Росії змусила багатьох чекати напругу у відносинах між президентом США і його директором ЦРУ. Невдовзі після призначення, Помпео також обіцяв, що якщо Трамп накаже йому відновити тортури над в'язнями, він не виконає наказ. Це стало ще одним сигналом про можливу напругу.
Згодом Помпео змінив свою риторику і називав російський вплив на американські вибори незначним. Багато спостерігачів вирішили, що так директор ЦРУ намагається продемонструвати лояльність до президента. Нещодавно Помпео виступив з ініціативою взяти під особистий контроль розслідування зв'язку виборчого штабу Трампа з Москвою. І це викликало тривогу у інших чиновників в ЦРУ через сумніви, чи зміг би Помпео виступити проти президента США, якби були виявлені вагомі докази.
Вчора стало відомо, що голова ЦРУ Майк Помпео не повірив заявам Путіна про невтручання РФ в американські вибори. Російський президент в інтерв'ю американському телеканалу NBC заявив, що РФ не втручалася у вибори президента США. А російські громадяни та компанії нібито могли працювати на "американські компанії" або "якогось з кандидатів". Але Помпео вчергове назвав це неправдою.
Нагадаємо, що 30 листопада авторитетне американське видання The New York Times з посиланням на власні джерела в Білому домі повідомило, що держсекретар Рекс Тіллерсон в найближчі тижні може піти у відставку, а його місце може зайняти директор ЦРУ Майк Помпео. У публікації йшлося про розбіжності між Трампом і Тиллерсоном, зокрема, з приводу врегулювання конфлікту навколо ядерної програми Північної Кореї, а також ядерного угоди з Іраном.
Президент США Дональд Трамп цю інформацію тоді спростував. Аналогічну заяву тоді зробила і офіційний представник Білого дому Сара Сандерс. Однак, сьогодні Тіллерсона відправили у відставку.