В українському Центрі громадянських свобод що став лауреатом Нобелівської премії миру, разом із правозахисниками з Росії та Білорусі, заявляють, що рішення Нобелівського комітету не варто розцінювати як підтримку наратива про "братні народи", повідомляє Радіо Свобода.
Як заявила голова Центру Олександра Матвійчук під час прес-конференції у Києві, Нобелівський комітет нагородив тих, хто протистоїть спільному злу.
Окрім української організації, лауреатами Нобелівської премії миру стали білоруський правозахисник Алесь Біляцький та російська організація "Меморіал".
Рішення Нобелівського комітету спричинило неоднозначну реакцію в Україні. Дехто вирішив, що комітет зрівняв громадян країн-агресорів та жертв агресії.
На думку Матвійчук, Нобелівський комітет вкладав у своє рішення меседж про те, що правозахисники в різних країнах "будують між собою горизонтальні зв'язки, щоб вирішувати проблеми, які не мають державних кордонів".
Вона нагадала популярне у радянських дисидентів гасло "За нашу і вашу свободу", яке, як зазначила Матвійчук, призвело до розвалу Радянського Союзу, знову стало актуальним і призведе до розвалу оновленої Російської імперії.
Говорячи про "Меморіал", виконавчий директор Центру громадянських свобод Олександра Романцова наголосила на ролі організації у викритті злочинів сталінізму та злочинів, скоєних під час війни в Чечні, а також згадала Юрія Дмитрієва, керівника карельського "Меморіалу", який відбуває зараз тривалий термін ув'язнення.
Правозахисний центр "Меморіал" було визнано російською владою іноземним агентом та ліквідовано у грудні 2021 року. У червні 2022 року колишні прихильники та учасники ліквідованої організації створили Центр захисту прав людини "Меморіал".
Нагадаємо, міжнародну премію імені журналістки Ганни Політковської, яку щорічно вручають у річницю її вбивства 7 жовтня, отримали голова російського фонду "Громадянське сприяння" Світлана Ганнушкіна та акушерка з Маріуполя Тетяна Соколова.