Після низки гучних арештів підозрюваних китайських і російських шпигунів, що відбулися останніми днями, німецькі контррозвідники, яких колись критикували за брак хоробрості, можливо, повернулися до роботи. Вчора вранці німецька поліція заарештувала співробітника Європейського парламенту, якого прокуратура звинувачує у шпигунстві на користь Китаю. А у понеділок 22 квітня трьох громадян Німеччини, в тому числі чоловіка і дружину, затримали на німецькій землі Північний Рейн-Вестфалія за підозрою в спробі продати Пекіну чутливі військові технології, повідомляє Financial Times.
А буквально минулого четверга 18 квітня в Баварії було взято під варту двох чоловіків за підозрою в підготовці вибухів на військових і логістичних об'єктах у Німеччині за дорученням росіян. В усіх трьох випадках, вирішальну роль відіграла Федеральна служба захисту конституції (BfV), внутрішнє розвідувальне відомство Німеччини.
"Наші органи безпеки, особливо [BfV], значно посилили свої контррозвідувальні зусилля. Поточні успіхи в розслідуванні свідчать про це", — заявила міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер.
Ворожі держави більш готові агресивно переслідувати свої цілі на європейській землі, ніж будь-коли з часів холодної війни, і зусилля, спрямовані на кращу боротьбу з ними, тривають роками, зазначають німецькі урядовці. У той час як канцлер Олаф Шольц проголосив Zeitenwende — переломний момент — у політиці безпеки Німеччини після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, BfV спокійно оцінювала зростаючі загрози з боку іноземних шпигунів протягом щонайменше десятиліття і відповідно розподіляла ресурси.
Один європейський чиновник з питань безпеки, який регулярно співпрацює з BfV, сказав, що обмін секретною інформацією між службами на континенті зараз є "абсолютно життєво важливим для майже кожної успішної дії, яка була здійснена [проти Росії й Китаю]". Загроза, яку становить китайське і російське шпигунство, є загальноєвропейською й з нею не може впоратися жодне відомство, що діє ізольовано.
"Як європейські демократії, ми повинні діяти разом. Ми повинні ще більше координувати наші зусилля на міжнародному рівні", — сказав Константин фон Нотц, німецький політик і юрист.
Нагадаємо, що у Німеччині затримали двох шпигунів Росії. Їх підозрюють у підготовці атак на маршрути військового транспорту для підриву підтримки України. Крім того, колишній секретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данілов повідомляв, що Німеччина дуже вразлива до російського впливу.