Німецькі компанії, зважаючи на кризу в Україні, побоюються зниження прибутку на російському ринку. Однак експерти Інституту світової економіки міста Кіль, вирахувавши, скільки б коштувала відмова від торгівлі з Росією, прийшли до висновку, що економіка Німеччини, на відміну від російської, зможе перенести санкції та зниження обсягів торгівлі з Росією, повідомляє Die Welt.
Окремі галузі німецької економіки постраждають дещо значніше у разі повної відмови від співпраці з Росією. Стосується це, насамперед, компаній, які продають у Росію тваринні жири, масла, насіння, жировмісні продукти та сантехнічне обладнання, йдеться у статті. П'ята частина німецького експорту жирів направляється до Росії, у випадку з насінням і сантехнікою на російський ринок іде 6-7% експортованої продукції. Однак з точки зору сумарного зовнішньоторговельного обороту Німеччини, в якому частка Росії в 2013 році склала в середньому 3,3%, вага цих компаній невелика. Той самий експорт тваринних жирів до Росії, наприклад, склав лише 0,03% від загального зовнішньоторговельного обороту, експорт насіння ріпаку та інших олійних - усього 0,02%. Що ж стосується експорту автомобілів, ліків і верстатів, то він трохи вищий за середній рівень - 3,9 і 4,8% відповідно. Таким чином, як йдеться в дослідженні, санкції можуть вдарити по окремим німецьким компаніям, але не по всій економіці.
Один зі співавторів дослідження, Клаус Шрадер підкреслює, що "російський ринок, без сумніву, становить інтерес для німецьких експортерів, але при цьому він не принципово значущий для них". У разі відмови від торговельних відносин з Росією, за його словами, сумарний німецький експорт скоротиться на 3,5%. "Порівняно з кризою 2009 року, коли німецький експорт впав більш ніж на 18%, це практично ніщо", - визнає експерт. Окрім того, у дослідженні підкреслюється, що німецькі експортери, яких торкнуться санкції щодо Росії, досить швидко знайдуть альтернативні ринки збуту, на відміну, наприклад, від російських підприємств. "Російським постачальникам газу в разі втрати європейських покупців буде непросто знайти нових, оскільки газ тече у трубах, а новий газопровід у КНР буде побудовано лише в 2018 році".
Між тим залежність Німеччини від російських нафти і газу цілком може зрости, незважаючи на запевнення канцлера Німеччини Ангели Меркель, зроблені на тлі загострення ситуації у Криму, про перегляд концепції німецької енергетичної політики. Так, за інформацією журналу Der Spiegel, Відомство федерального канцлера Німеччини та Міністерство торгівлі і промисловості ФРН домовилися не використовувати право вето щодо майбутніх мільярдних угод між Росією і Німеччиною. Зокрема, мова йде про купівлю дочки німецького концерну RWE - компанії Dea - російським олігархом Михайлом Фрідманом, а також про продовження співпраці "Газпрому" з німецьким Wintershall, що є дочірнім підприємством BASF. Як ідеться в офіційному документі Міністерства торгівлі і промисловості, "жодного приводу не допускати передачі цих компаній в руки російської сторони немає".
У цілому ж, йдеться ще в одному матеріалі Der Spiegel, кримська криза вже починає негативно позначатися на торговельних відносинах між країнами. "Німецькі компанії, які ще рік тому інвестували у Росію або ж хотіли будувати там власні виробничі потужності, відмовилися від своїх планів або припинили їх", - говорить глава московського відділення German Trade and Investment Бернд Хонес. Німецькі фірми у Росії, за його словами, в даний час проявляють максимальну обережність. Як додає видання, це стосується обох сторін. У німецьких компаній також складається враження, що "російські промислові концерни вважають політично вірним не вести бізнес з фірмами з Німеччини". !zn
Читайте також:
S&P: Якщо не врегулювати "українську кризу", рубль знеціниться на 10%
Президент Естонії закликав НАТО відповісти на російську агресію в дусі Черчілля
США призупинили ліцензування експорту оборонних товарів до РФ