Ніби у старих фільмах про війну, ця сцена все ж символізує початок нових часів. Сім з половиною десятиліть тому нацисти вторглися в Литву. І от німці повернулися в балтійську країну, але цього разу як союзники.
Про це на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington post пише Ентоні Файола, додаючи, що з початком президенства Дональда Трампа в США союзники відчувають на собі більший тиск, який змушує їх стати пліч-о-пліч в питанні оборони. А Німеччина постала на роздоріжжі. Якщо вона піде шляхом, до якого її штовхає Вашингтон, найпотужніша економіка Європи може стати ще й найбільшою військовою силою континенту.
Відродження німецької військової міці найбільше стримувалося самими ж німцями, які відкидали мілітаризм після кошмарів нацистського режиму. Однак, переосмислення німецької сили стало найбільш суттєвим наслідком змін у трансатлантичній політиці Трампа.
"Після виборів у США німці, опинившись затиснутими між Америкою Трампа і Росією Путіна, почуваються все менш захищеними. Через це і тиск, який Трамп чинить на союзників з метою підштовхнути їх до активізації дій, німці обговорють можливість нарощення військової потужності так, як ніколи з часів падіння Берлінської стіни", - йдеться в статті.
Автор зауважує, що в Литві тепер базується 500 німецький солдатів, мета яких стримати потенційну агресію Росії. Аналітики вказують, що це найбільша німецька військова операція біля російських кордонів з часів Холодної війни.
"Можливо, з усією повагою до США, варто бути більш обережним зі своїми бажаннями. Трамп каже, що НАТО застарів і повинен стати більш незалежним. Що ж, може ми й станемо", - сказав німецький полковник Торстен Штефан, який представляє німецький контингент в Литві.
Німецькі війська, а також менші контингенти бельгійських, нідерландських і норвезьких сил, прибули в балтійську країну, щоб послати сигнал Путіну від Європи: "Тримайся подалі!". У свою чергу, Москва намагається використати темні сторінки минулого Німеччини у пропаганді, щоб зупинити розвиток німецької армії.
Нещодавно політики, поліція і ЗМІ в Литві одночасно отримали електронні листи, в яких йшлося про те, що нібито німецькі солдати "зґвалтували 15-річну дівчинку". Нічого такого насправді не сталося. Уряд швидко відреагував і спростував дезінформацію. Але кілька ЗМІ і користувачі соціальних мереж все одно розповсюдили вигадку. Тепер литовські чиновники розслідують, чи не стоїть за інформаційною атакою Росія.
"Якщо ви спистаєте мою особисту думку, я думаю, що так, це Росія. Принаймні, це найбільша вірогідність", - сказав міністр оборони Литви Раймундас Каробліс.
Проросійські ЗМІ, тим часом, намагються грати на старих стереотипах і намагаються виставити розміщення військ НАТО в Литві як "друге вторгнення" Німеччини, порівнюючи з німецькою агресією часів Другої світової війни. Оскільки німецькі війська стали активнішими, старі образи про агресивний Берлін відродилися в пропаганді Кремля. Нещодавно міністр оборони Росії оголосив, що поблизу Москви збудують копію Рейстагу, щоб молоді росіяни могли "штурмувати" його, як в 1945-му.
Тим часом, в Литві нацистське минуле Німеччини для більшості населення здається чимсь дуже давнім. Для більшості вона тепер бастіон демократичних цінностей і прав людини. Поставши перед загрозою російського вторгнення, литовці більш прихильні до німецьких військ на своєму боці.
"Я думаю, що лідерство США варто зберегти, але також нам потрібне лідерство в Європі", - сказав Каробліс, нагадуючи, що Велика Британія на порозі виходу з ЄС. Тож, на думку литовського міністра, Німеччина може зайняти роль гаранта стабільності на континенті.
"Чому б і ні? Чому не Німеччина?" - додав він.
Німці ж бачать багато причин, зокрема, небажання витрачати забагато, а також страх переж початком нової гонки озброєнь. Згідно з останнім опитуванням, 55% німців проти збільшення витрат на оборону в найближчі роки, в той час як 42% висловилися "за" збільшення оборонного бюджету. Автор нагадує, що Берлін погодився в 2014 році з пропозицією НАТО збільшити витрати на оборону до 2% ВВП. Але попри це, німецький військовий бюджет досі не перевищує 1,2%. Німецькі війська разом з союзниками провели низку навчань у Східній Європі. Однак, у деяких країнах, зокрема в Польщі, все ж є побоювання через зростання німецької військової потужності і присутності.
Втім, старі наративи швидко відмирають. Автор пише, що в тій же Литві пам'ятають про Другу світову війну. Однак, більшість мешканців вважають, що сучасні німецькі війська не можна звинувачувати у злочинах нацистів.
"Я не почуваюся частиною тієї історії, історії німців, які були тут раніше", - каже 27-річний німецький рядовий Себастьян, чий загін базується в Литві.
"Я знаю напевне, що в нас зараз щось на зразок нової Холодної війни, і ми тут, щоб допомогти", - додав він.
Раніше видання The Economist писало, що Німеччина обережно розмірковує над створенням ядерної зброї.
Німецький професор Максиміліан Терхалле вважає, що Німеччина, Польща чи країни Балтії не можуть повністю розраховувати на допомогу Франції чи Британії в разі аргерсії Росії. І саме тому Берліну час подумати про власні ядерні сили або створення такого арсеналу спільно з сусідами.
Тим часом, видання Die Zeit писало, що США і Росія можуть опинитися на порозі нової ракетної кризи. Москва розгорнула нові крилаті ракети, порушивши угоду про скорочення стратегічних арсеналів за 1987 рік. Якщо Вашингтон відреагує нарощенням свого ядерного арсеналу і розміщенням ракет в Європі, світ повернеться до реалій 80-х років.