В цій ситуації потрібна певна ретроспектива. Велика Британія проголосувала за Brexit, а США обрали президентом Дональда Трампа. Дивлячись на це з Берліна, підтримка "Альтернативи для Німеччини" на рівні 12,5% не здається початком руху в напрямку "Четвертого рейху".
Але багато німців налякані тим, що партія з такими ксенофобськими поглядами порушила табу, яке виключало присутність "правих" радикальних ідей у федеральному парламенті.
Про це на сторінках Financial Times пише науковий співробітник Академії Роберта Боша у Берліні Філіп Стівенс.
Він додає, що серед більшості німців, які не підтримують "Альтернативу для Німеччини", поширений страх, що поява партії в Бундестазі може зробити більш грубими постійні національні політичні обговорення. Расова і національна приналежність знову стали лініями, які розділяють. Коли радикали закликають валити мінарети і кажуть, що Німеччина повинна припинити вибачатися за злочини нацизму в 20-му столітті, на думку спадають кошмари минулого.
Колишній міністр закордонних справ ФРН Йошка Фішер вважає, що успіх "правих" радикалів - це "ганьба для Німеччини". Він боїться, що ситуація може погіршитися, якщо ХДС Меркель не зможе софрмувати стабільну коаліцію з економічними лібералами з "Вільних демократів" і енвіроменталістами "Зеленими". Ніхто не вдає, що це буде легко.
Втім, на думку автора, було би не правильно говорити про те, що Німеччина відступила від політичного центризму. ХДС/ХСС і їхні партнери з попередньої коаліції СДПН, звісно ж, були покарані. Обидві партії здобули меншу прихильність виборців. Існує поширене переконання, що співпраця лівоцентристів і правоцентристів дозволяє зберегти безпеку більш широких політичних дебатів. Меркель лишає простір на "правому" фланзі для "Альтернативи для Німеччини", в той час як соціал-демократи пропонують більше простору для "лівих" радикалів.
Але Німеччина не голосує за крайнощі. Якщо відкинути результати "Альтернативи для Німеччини" і пост-комуністичних "Лівих", то стане очевидним, що чотири п'ятих виборців підтримали головні центристські партії. Зміна лише в тому, що голоси центристів були поділені серед чотирьох партій, а не двох.
"Альтернатива для Німеччини" народилася з ворожості до єврозони і невдоволення політикою Меркель щодо біженців. Але автор зауважує, успіх партії - це дещо більше, ніж висловлення невдоволення імміграцією. Найкращий результат радикали показали у Східній Німеччині - частині країни, в яку прибуло найменше біженців. Але виборці там почуваються так, ніби заможний Захід їх покинув.
"Широкі програми інтеграції біженців викликають невдоволення у таких містах, як Лейпциг і Дрезден. "А як же ми?" - питають тамтешні виборці", - йдеться в статті.
З такої точки зору успіх "Альтернативи для Німеччини" схожий з тим, що говорять прихильники Трампа у США, Brexit у Британії чи Марін Ле Пен у Франції. Звинувачення мусульман, євреїв, глобалізації у всіх бідах прозвучали і в Німеччині, хоч і значно скромніше. Марін Ле Пен здобула третину голосів французів на виборах, а більше половини британців підтримали вихід з ЄС і ізоляцію від континенту.
"Небезпека зараз не втому, що Німеччину охоплять "праві" радикали, а в тому, що політики з основних партій замкнуться в собі у відповідь на успіх "Альтернативи для Німеччини"", - йдеться в статті.
Важливо те, що політичний поділ сьогодні відбувається не між "лівими" і "правими", а між тими, хто бачить рішення сучасних викликів у об'єднанні зусиль і тими, хто хоче будувати кордони і барикади. Прихильники перших були заглушені люттю. І не важливо, що популісти брешуть.
Нагадаємо, блок партій Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС) на чолі з Ангелою Меркель вже традиційно виграв вибори в Німеччині, які проходили 24 вересня, хоча і показав значно гірший результат, ніж чотири роки тому. На другому місці-Соціал-демократична партія з 20,5% голосів, а права "Альтернатива для Німеччини" вперше пройшла в Бундестаг, набравши 12,6% голосів.
Після оголошення попередніх результатів парламентських виборів Соціал-демократична партія Німеччини вирішила не вступати в коаліцію з християнськими демократами. "СДПН йде в опозицію", - повідомив їхній лідер Мартін Шульц.
А канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила про те, що новий кабінет міністрів Німеччини почне роботу до Різдва, навіть незважаючи на складні переговори при формуванні майбутньої правлячої коаліції.