Албанія і Північна Македонія сподіваються на швидкий початок переговорів з Брюсселем про вступ в ЄС, але члени союзу відчувають тільки тривогу від ряду великих невирішених проблем балканських країн. Щоб почати переговорний процес, Тирані і Скоп'є необхідно кардинально змінити внутрішню політику.
Найбільше ЄС хвилює корупція у всіх органах влади. Євросоюз також очікує від кандидатів на членство вдосконалення виборчої системи, системної комунікації влади з населенням, забезпечення сталого розвитку, проведення економічних реформ, створення сприятливого бізнес-клімату і зрозумілих умов для інвесторів, а також більшої координації у протидії гібридним загрозам. Про це розповів Володимир Цибульник в ексклюзивному матеріалі для ZN.UA.
В балканських країнах існує й ряд специфічних проблем. Наприклад, невідповідність рівня професіоналізму і зайнятої посади. Майже 60% відсотків юристів, наголошується в доповіді ЄК з Албанії, втратили свої ліцензії, бо не змогли пройти перевірки.
Положення національних меншин, македонців і греків, залишає бажати кращого. Між Скоп'є і Софією залишаються історичні та лінгвістичні проблеми. У Болгарії не можуть прийняти існування македонської національності і мови і вимагають прибрати з історії другої світової війни згадку про "болгарської фашистської окупації". В цей час македонські албанці ідентифікують себе частиною саме албанської нації.
Албанська організована злочинність залишається однією з найбільш небезпечних для всієї Європи, постачаючи туди наркотики і зброю. Уряд планує до 2024 року вилучити з незаконного обігу мільйони боєприпасів і хоча б частину стволів, що залишилися після громадянської війни 1997 року.
Також, ЄС турбує можливий єдиний економічний ринок Тирани і Пріштіни, що іноді розглядається як намір створення Великої Албанії.
Є проблеми і з внутрішньою єдністю в країнах з питань вступу в ЄС. Опозиційні партії Північної Македонії можуть зупинити інтеграційний процес, чому вже намагається сприяти Росія.
"Яке рішення приймуть на засіданні Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ, сказати складно. Негативне рішення загострить внутрішні проблеми і протиріччя в ЄС. А Євросоюз зіткнеться не тільки з новою хвилею нелегальних мігрантів з Сирії, але і ще більш активними спробами військово-політичної дестабілізації Західних Балкан з боку Росії, економічним проникненням Китаю, розширенням економічного, гуманітарного та релігійної присутності Туреччини, Ірану, країн Перської затоки", - додав експерт.
Детальніше про це читайте в статті Володимира Цибульника "Спроба номер два".