Беззмінний президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв призупинив до 2017 року земельну реформу.
"Сьогодні я прийняв рішення: оголосити мораторій на ряд законодавчих норм, які викликали суспільний резонанс", - сказав Назарбаєв на нараді в четвер, 5 травня, в Астані.
Стихійні виступи відбулися в останні два тижні в ряді великих міст і були порівняно нечисленними. Однак і такі акції рідкість в Казахстані.
"Казахстанці не хочуть українських подій в Казахстані, я це знаю", - сказав Назарбаєв.
"Хай всі чують..: ми приймемо найжорсткіші заходи, щоб знали. І не говорили, що я не попереджав", - заявив президент Казахстану.
Президент прийняв добровільну відставку куратора земельної реформи, міністра економіки Єрболата Досаева.
Поправки до Земельного кодексу були прийняті в Казахстані наприкінці 2015 року. Ними, зокрема, передбачається продаж сільськогосподарських земель у приватну власність, при цьому іноземцям та оралманам (казахам-репатріантам) землі в приватну власність передаватися не будуть, тільки в оренду на 25 років.
Маніфестанти висловлювали підозри, що земельна реформа виллється в скупку територій підприємцями з сусіднього Китаю. Останній в минулі роки різко посилив вплив у Центральній Азії, видаючи урядам масштабні дешеві кредити і вкладаючи десятки мільярдів доларів в інфраструктуру і видобуток сировини.
На початку вересня 2015 року президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв призначив свою старшу дочку Даригу заступником голови уряду Каріма Масімова. Як писало ZN.UA, рішення влади щодо девальвації тенге сприяло збідненню казахстанців. Очевидно, що далі неминуче підуть зростання цін і скорочення соціальних витрат. У такій ситуації мешканці країни у своїх бідах завжди звинувачують владу. Це означає, що подальше поглиблення кризи і подальше падіння рівня життя казахстанців негативно позначиться на рейтингу старшої дочки і може перекреслити її плани стати президентом Казахстану.