Один з найбільш розшукуваних злочинців нацистського режиму Ладіслаус Чижик-Чатарі, заарештований минулого літа в Угорщині за підозрою у причетності до знищення більше 15 тисяч євреїв у німецьких концтаборах, помер на 100-му році життя.
Таким чином, він не дожив до закінчення судового процесу. Причиною смерті стали ускладнення після пневмонії, від якої останнім часом страждав Чижик-Чатарі.
Чатарі звинувачували у тому, що у 1944 році він, будучи офіцером угорської поліції, був причетний до тортур і вбивств євреїв у словацькому місті Кошице, яке було окуповано Угорщиною. Вважається, що він брав участь у депортації в 1941-1944 роках 15,7 тис. євреїв у табори смерті, зокрема, в Освенцим.
Згідно з документами, які має Центр Візенталя, Чатарі, що мав репутацію садиста, отримував задоволення від побиття жінок батогом, який постійно висів у нього за поясом, змушував в'язнів копати замерзлу землю голими руками, бив їх собачими поводками, а також віддав наказ стріляти без попередження в євреїв, які намагалися втекти.
У 1948 році суд Чехословаччини засудив його до смертної кари за військові злочини. Однак Чатарі втік до Канади, де він довгі роки жив під вигаданим ім'ям, торгуючи предметами мистецтва. У 1997 році Чатарі в Канаді було виявлено: канадська влада позбавила нацистського злочинця громадянства, але напередодні депортації йому знову вдалося втекти.
Протягом наступних 15 років його місцезнаходження залишалося невідомим, хоча, як з'ясувалося, він і проживав у Будапешті під своїм справжнім ім'ям.
Ласло Чатарі був поміщений під домашній арешт у липні 2012 року після того, як його виявили правозахисники за участю британських журналістів. !zn
Читайте також:
У Будапешті знайшли найбільш розшукуваного в світі нацистського злочинця