НАТО розглядає можливість створення спецпідрозділу швидкого реагування через можливу загрозу зі сходу.
"Анексія Криму і порушення всіх міжнародних норм застали нас зненацька. Ми не очікували. Ми побачили, що президент Путін зробив російські збройні сили більш боєздатними, і що російські війська вкрай швидкі", - заявив головнокомандувач об'єднаними силами НАТО в Північній і Східній Європі генерал Ханс-Лотар Домрезе в інтерв'ю німецькому виданню Die Welt.
У зв'язку з цим, багато східноєвропейських країн-членів НАТО відчули загрозу від Москви, а сам альянс виявився під тиском. Створення спеціального підрозділу є відповіддю НАТО на дії Росії, зазначив Домрезе.
Підрозділ має стати своєрідним "вістрям" сил НАТО. "Ми будемо створювати сили швидкого реагування, які будуть складатися приблизно з 5-7 тисяч людей, готових до участі в діях на певній території протягом від двох до п'яти днів", - заявив генерал.
Він підкреслив, що якщо все піде за планом, то до кінця 2015 року спеціальні війська будуть повністю готові. Також командир НАТО зазначив, що не всі 28 країн-членів НАТО візьмуть участь у створенні спецзагону, а лише ті, "які мають необхідне високотехнологічне обладнання і відповідно вишколених солдатів". На поточний момент це орієнтовно від 6 до 10 країн.
"Це повинні бути високо мобільні війська, отже, повинні мати величезний повітряний флот для швидкого перекидання на місце", - сказав Домрезе. - "А це зараз одна з найбільших проблем, що стоять перед країнами НАТО".
Таким чином, створення нового підрозділу буде коштувати країнам-членам чималих коштів.
"Війська повинні бути добре оснащені і навчені, і вони повинні бути в постійній готовності, навіть у вихідні. Це не дешево, необхідно буде активно інвестувати в оборонну готовність НАТО", - сказав генерал.
Також можливе проведення навчань неподалік від кордонів Росії. Раніше, за словами головнокомандуючого силами НАТО, Альянс проводив великі навчання із залученням від 25 до 40 тисяч військовослужбовців лише у західних країнах-членах НАТО. "Однак я можу собі уявити, що в майбутньому ми будемо проводити такі навчання і в Східній Європі та країнах Балтії", - підкреслив Домрезе.
З 3 по 4 листопада НАТО проводить навчання "Залізний меч-2014" в Литві, в яких беруть участь 2,5 тисяч військових з дев'яти країн Альянсу. А у вересні-жовтні навчання НАТО "Анаконда-2014" відбулися у Польщі з участю 12,5 тис. військовослужбовців і 1,9 тис. одиниць техніки.