Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про те, що Альянс готується до світу без ключового договору про контроль над ядерною зброєю та із великою кількістю російських ракет. Коментарі Столтенберга в середу на відкритті щорічного форуму з безпеки в Аспені прозвучали за кілька тижнів до 2 серпня – термін, до яского Сполучені Штати дали Росії можливість повернутися до дотримання договору про ракети середньої і меншої дальності.
Столтенберг сказав, що в Росії ще є час врятувати те, що він назвав "наріжним каменем контролю над озброєннями в Європі", додавши, що НАТО закликає уряд президента Росії Володимира Путіна повернутися до дотримання ДРСМД. Однак він зазначив, що немає жодних ознак того, що Москва щось робить у цьому напрямку.
"Тепер Росія знову почала розгортати ці ракети", маючи на увазі крилаті ракети SSC-8 наземного базування. "Вони мобільні, їх важко виявити, вони можуть дістатися до всіх європейських міст за лічені хвилини, скорочуючи час попередження", - цитує Столтенберга телеканал Al Jazeera.
За словами Столтенберга, якщо Росія не виконає свої зобов'язання в строк, НАТО відповість "виважено" і "скоординовано", без будь-яких двосторонніх дій.
Він додав, що 29 членів НАТО не будуть розгортати системи протиракетної оборони, але зможуть зміцнити інтегровану протиповітряну і протиракетну оборону, вже наявну в Європі.
За словами Столтенберга, найважливіше, щоб альянс підтримував надійне стримування щодо Росії.
Нагадаємо, 1 лютого держсекретар США Майк Помпео анонсував вихід Сполучених Штатів із ДРСМД. США завершать вихід із Договору протягом шести місяців, якщо Росія не повернуться до виконання ДРСМД. 4 березня Путін підписав указ про призупинення Росією виконання ДРСМД. 3 липня Росія офіційно призупинила дію ДРСМД.
Раніше заступник держсекретаря США з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Андреа Томпсон заявила, що Сполучені Штати вимагають від Росії знищити ракету 9М729, наявністю якої Москва порушує ДРСМД – таким чином угоду може бути врятовано.
Докладніше про мотиви виходу США з Договору читайте у статті Олексія Їжака "Дедалі ближче до ядерного раю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".