У вівторок, 1 квітня НАТО визначиться з новими заходами щодо зміцнення східноєвропейських країн, стурбованих російською анексією Криму, і стосовно надання допомоги збройним силам України.
За словами дипломатів, міністри закордонних справ країн НАТО будуть розглядати різні варіанти: від активізації військових навчань та розгортання додаткових військових підрозділів у східноєвропейських країнах, що перебувають в альянсі, до створення постійних баз НАТО у цих країнах.
Причому, останній крок Москва, ймовірно, буде розглядати як провокацію.
Це перша зустріч міністрів 28 країн альянсу у Брюсселі з моменту російської військової окупації та анексії українського Криму, яка викликала найсерйознішу кризу між Сходом і Заходом з часів "холодної війни".
США і їхні союзники чітко дали зрозуміти, що не будуть використовувати свої збройні сили в Україні, яка не входить до НАТО. В той же час вони намагаються запевнити стривожених членів НАТО у Східній Європі, особливо колишні радянські республіки в Прибалтиці, що вони перебувають під захистом альянсу.
США збільшили число американських літаків у натовських патрулях, які ведуть спостереження за повітряним простором країн Балтії, і розширили програму запланованих раніше навчань з ВПС Польщі.
Посол США у НАТО Дуглас Лут заявив, що міністри, серед яких буде держсекретар США Джон Керрі, обговорять додаткові заходи, які повинні заспокоїти східноєвропейських членів альянсу.
"Вони будуть говорити про те, що ще можна зробити на додаток до заходів, які вже приймають, зробити їх більш стійкими, щоб вони не залишилися просто короткостроковими жестами", - сказав Лут на прес-конференції.
З 1999 року, коли до НАТО вступили перші колишні члени Варшавського договору, альянс добровільно утримувався від створення постійних баз у Східній Європі.
У той же час Польща і Румунія погодилися розмістити у себе елементи протиракетного щита США. Окрім того, країни НАТО по черзі здійснюють патрулювання повітряного простору країн Балтії.
Високопоставлений дипломат НАТО повідомив, що кримська криза, ймовірно, стане приводом для дискусії про створення постійних баз. !zn
Читайте також:
НАТО розгляне ситуацію навколо України і перегляне відносини з Росією
Новим генсеком НАТО стане екс-прем'єр Норвегії
Президент Естонії закликав НАТО відповісти на російську агресію у дусі Черчілля