Що робити зі зростанням Китаю - є найбільшим геополітичним викликом, з яким зіштовхнуться усі західні демократії в 2021 році, при цьому, жодна з демократичних країн досі не має послідовної відповіді на це питання. До того ж, Китай став перешкодою на шляху до відновлення відносин Європи та США. Вплив Китаю стрімко зростає у всьому світі. За прогнозами, до 2028 року Пекін наздожене США як найбільшу економіку. Китайські політики, дипломати та військові демонструють рішучість нової імперської наддержави. Китайська влада вважає, що саме зараз відкривається можливість для створення світової наддержави, пише британська газета The Guardian.
Водночас, у світі зростає недовіра до Китаю. Нещодавнє опитування Pew показало, що негативні погляди на Китай досягли найвищого рівня в Німеччині, Південній Кореї та інших країнах з розвиненою економікою. Довіра до лідера Китаю Сі Цзіньпіна також впала.
Величезні амбіції Китаю та супутнє зростання ворожнечі є відносно новими тенденціями, які посилилися у 2020 році. Пандемія коронавірусу неминуче зашкодила репутації Пекіна. А ворожі дії Комуністичної партії у боротьбі з початковим спалахом захворювання в Ухані, перешкоджання розслідуванням ВООЗ лише погіршили ситуацію.
Жителів провінції Ухань залякувала поліція через допити щодо офіційного розслідування пандемії. Китайську журналістку Чжань Чжан, яка висвітлювала ранні етапи спалаху нової хвороби в Ухані, заарештували минулого тижня. Влада продовжує перешкоджати поширенню «невигідної» інформації. Ще однією причиною погіршення відносин із Заходом була більш відкрита зневага КПК до демократичних свобод і прав людини.
У 2020 році американський президент Дональд Трамп наполегливо намагався звинуватити Китай у всіх світових проблемах, включно з пандемією коронавірусу. Подібно до цього британський прем’єр Борис Джонсон, піддаючись тиску з боку США, різко виступив проти китайського технологічного гіганта Huawei, з міркувань безпеки.
Навряд чи ситуація з Китаєм у 2021 році кардинально зміниться. Заходи, що обговорюються, варіюються від санкцій проти приватних осіб до заборони китайських інвестицій у стратегічні галузі та нових законів, що пов'язують двосторонню торгівлю з правами людини. Новий президент США Джо Байден, який вважає Китай "стратегічним конкурентом", пропонує союз демократій для протидії світовому впливу.
Потенційно небезпечної кризи можна уникнути, якщо Сі Цзіньпін відступить. Це в його інтересах. Однак, китайський лідер не буде просто відмовлятися від власних амбіцій. Демократичні союзники повинні бути розсудливими. Захід просто не може дозволити собі другу холодну війну. Можливо, найкращим шляхом зупинити експансію Китаю буде пошук шляхів співпраці, а не боротьби, резюмує видання.