Чорногорські законодавці у четвер затвердили новий прозахідний уряд, який має в планах прискорити інтеграцію до Євросоюзу та докласти зусиль для подолання політичного розколу у маленькій балканській країні.
Уряд прем'єр-міністра Дритана Абазовича отримав підтримку 45 депутатів у парламенті, що складається з 81 представників, тоді як три депутати виступили проти. Просербські, а тим самим і проросійські групи на сесії не були присутніми, передає ABC News.
Голосування відбулося за кілька тижнів після того, як у лютому попередній просербський уряд було повалено в результаті вотуму недовіри.
Обрання прозахідного уряду у Чорногорії розглядається як ще один плюс у спробах колективного Заходу підтримувати стабільність на Балканах в умовах війни в Україні. Цей регіон традиційно цікавий для Росії, і Москва прагне зберегти там сильний вплив.
"Я великий оптиміст і вірю у світле майбутнє нашої Чорногорії", - заявив Абазович парламенту. «Ми всі маємо докласти зусиль, щоб Чорногорія стала наступним членом Європейського Союзу. І нам не слід довго чекати».
У 2017 році Чорногорія кинула виклик Москві та вступила до НАТО. Але країна з населенням 620 000 чоловік, як і раніше, розділена між групами, що виступають за прозахідну політику, і тими, хто прагне тісніших зв'язків із братерськими слов'янськими країнами Сербією та Росією.
Абазович був заступником прем'єр-міністра у попередній просербській адміністрації, сформованій після виборів 2020 року, які усунули від влади Демократичну партію соціалістів, яка правила довгий час.
Однак пізніше Абазович послався на інтеграцію в ЄС, що застопорилася, щоб ініціювати відставку уряду за допомогою вотуму недовіри. Його новий уряд є кабінетом меншості, який підтримується в парламенті опозиційною ДПС в президента Міло Джукановича.
Просербські партії у Чорногорії хочуть відновити вплив Росії
Ця партія правила Чорногорією 30 років до голосування 2020 року. Західний союзник Джуканович привів Чорногорію до незалежності від Сербії у 2006 році та вступу до НАТО. Але популярність його партії з роками різко впала, здебільшого через звинувачення в корупції.
Джуканович стверджував, що просербські партії у Чорногорії хочуть відновити вплив Сербії та Росії. Просербські партії також мали підтримку Сербської православної церкви в Чорногорії.
Абазович сказав у своєму виступі у четвер, що хоче об'єднати опозиційні фракції Чорногорії "у рамках концепції демократичної, вільної від корупції та економічно процвітаючої нації, яка є частиною ЄС, що складається з 27 членів".
Нагадаємо, нещодавно Чорногорія закрила повітряний простір для російських літаків.