Нова точка вторгнення з Придністров'я: наскільки це можливо і що думають ветерани 90-х

Відео
Поділитися
Нова точка вторгнення з Придністров'я: наскільки це можливо і що думають ветерани 90-х © стоп-кадр
Придністров'я може відтягнути увагу і сили українського  війська від інших районів бойових дій. Така очевидна тактика Росії.

За декілька хвилин їзди від південного кордону України сотні російських військових охороняють величезний склад боєприпасів радянських часів у сепаратистському регіоні Молдови – Придністров’ї. Цей склад, ці солдати та цей проросійський сепаратистський регіон перебувають під дедалі більшою увагою у всьому світі, констатує BBC в тематичному матеріалі про загострення і ймовірне відкриття для України нового фронту на півдні. 

Протягом останніх кількох тижнів між Росією, Україною та Молдовою поширювалися звинувачення щодо ймовірних змов з метою дестабілізації Молдови, а також попередження про можливість повторного спалаху конфлікту.

Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що російські війська треба вивести з регіону на тлі попереджень президента Майї Санду про те, що Москва планує повалити намагання прозахідного уряду Молдови. Але він також заявив, що Росії не вистарчить ресурсів для вторгнення в Молдову.

Провокація Москви?

Тим часом Росія заговорила про загрозу атаки українських військ під «фальшивим прапором» і попередила, що будь-яка атака на її війська в Придністров’ї буде розцінена як атака на саму Росію.

Багато західних аналітиків відзначають, що Придністров'я могло б надати Росії ще одну точку вторгнення на територію  України, при цьому відтягнути увагу і сили українського  війська від інших районів бойових дій.
 
Таким чином, Придністров’я, яке контролюється проросійськими сепаратистами з часів громадянської війни в Молдові в 1992 році, перебуває під уважним спостереженням у всьому світі, а також тими, хто набагато ближче до дому.

Пенсіонери-учасники війни в Придністров'я 30 років тому

Попередження та погрози про новий конфлікт тяжко висять над селом Моловата Ноуа. Це крихітний молдовський анклав, який втиснувся в територію Придністров'я і відділений від решти Молдови річкою Дністер. Під частої війни комуна знаходилася в безпосередній близькості від запеклих боїв. Якщо мешканці Кишинева почуваються вразливими, то жителі Моловатої Ноуа почуваються повністю незахищеними. Багато літніх людей тут воювали з проросійськими сепаратистами за цю землю 30 років тому. Тепер вони гадають, чи доведеться їм знову ставати до бою. У п’ятницю ветерани того конфлікту зібралися в Моловатій Ноуа для щорічного паломництва через лінію контролю до Придністров’я, щоб вшанувати тих, хто загинув.
 
Два десятки чоловіків у військовій формі, яскраві медалі на грудях і темрява за очима. Серед них 62-річний Влад Унтіла. Чоловік каже, що він готовий, якщо Моловата Ноуа потребуватиме захисту від Росії.

"Нам пощастило, що зараз Україна захищає нас, - сказав він, - але якщо це почнеться в Молдові, ми готові знову захищати цю територію".

Їхня колона автомобілів пробирається безлюдною ґрунтовою дорогою з Моловатої Ноуа на сепаратистську проросійську територію – перетинаючи територію ворога, як і три десятиліття тому.

«Бачите, як на нас дивляться», — гарчить Влад, коли його машина під’їжджає до російського блокпоста.

Зграя озброєних солдатів спостерігає за конвоєм, який везе чоловіків у молдовській військовій формі на сепаратистську територію, закриваючи очі на цей щорічний ритуал.

«Озирніться навколо, — каже Влад, — тут ми воювали — це все було поле бою».
 
Зараз вузька ґрунтова дорога прорізає тиху місцевість, оточену бурими полями та поламаними зимовими деревами.

«Це важко, тому що я відчуваю себе у своїй країні, — приєднується його друг Костянтин. — Це моя власна земля, але я не можу тут вільно ходити».

Коротка дорога за контрольно-пропускним пунктом, прихована узбіччям дороги, є першою зупинкою паломництва – простий синій хрест, зроблений із металевих стовпів.

Це місце, де 31 рік тому було вбито місцевого мера. Ветерани збираються навколо з гірляндами квітів і пластиковою пляшкою, наповненою вином, щоб підняти тости за своїх загиблих товаришів.

Вони йдуть стежкою блідо-блакитних монументів, усіяних цією територією, повторюючи ритуал на кожній зупинці, вшановуючи своїх товаришів, братів і сестер та друзів.

«Ми обидва були снайперами, — згадує Влад, — на місці загинув його друг Вася. «По нас стріляли з того пагорба, з танка. Один осколок потрапив йому в шию. Він упав на землю і помер у мене на руках».

Коли ветерани проходять повз місцеву молдовську школу, учні виходять привітати їх на чолі з директором Тетяною Роська.

«У 1992 році тут були великі бої, — розповідає Тетяна. «І ще глибокі рани в душах людей. Ми дуже боїмося: ми знаємо, що таке війна, і нікому її не бажаємо».

Одна з її учениць каже, що готова взяти до рук зброю, якщо знову спалахне конфлікт, як це робили її батько та дідусь 30 років тому. Але лояльність тут - як і в решті Молдови - ускладнюється історією, географією та економікою.

Тут, на іншому березі річки Дністер, сила молдавської ідентичності протиставляється тязі субсидованого російського газу з Придністров’я.

Економічна прірва

Економічна прірва з рештою країни розширилася з початку війни в Україні після того, як минулого року Москва припинила постачання газу до Молдови.

«Скажу чесно, — сказав мені мер Моловата Ноуа Олег Газея. «Дуже важко переконати людей, що в Молдові краще жити, коли тут платять незначну частину ціни за газ».

«Ми не можемо говорити про свободу і краще життя, і в той же час говорити їм, щоб вони йшли за річку і платили в 30 разів більше за рахунки – вони нам скажуть: ви з глузду з'їхали? Але є прихована ціна [ до дешевого газу] – це купує їхню підтримку».

Деякі люди тут твердо вірять, що Москва є не військовою загрозою, а економічним союзником, і що президент Майя Санду провокує війну, зближуючись із Заходом.

«Придністров’я справді стоїть за нас», — каже мені 59-річна Марія Урсакі.

«Але Молдова розчаровує. Люди бояться переходити через річку, щоб поговорити з нами: у них там прикордонний контрольний пункт, вони перевіряють наші сумки. Кишинів нас не бачить».
Повернувшись до Моловата Ноуа, ветерани завершують своє паломництво на сільській площі, поклавши червоні гвоздики до меморіалу замороженого конфлікту.

За роки, відколи вони воювали з проросійськими сепаратистами, їхні діти виросли разом із російськими солдатами, російською мовою та російською економічною підтримкою.

«Ми, старші чоловіки, все одно складатимемо серце будь-якого опору, — каже мені Влад, — навіть із залученням молодших чоловіків».

Спогади про минуле, які живуть у цьому крихітному молдовському анклаві, загострюються зростаючими страхами перед майбутнім.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі