У четвер, 1 жовтня, прем'єр-міністр Молдови Валерій Стрілець, виступаючи на загальнополітичній дискусії на 70-й сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку заявив, що Кишинів наполягає на виведення миротворців Росії з Придністров'я та розгортання там міжнародної цивільної місії.
"Ми знову висловлюємо тверду позицію щодо вимоги про виведення російських військових і озброєнь з території Республіки Молдова відповідно до положення нашої Конституції та міжнародних зобов'язань. Вважаємо, що миротворча операція виконала свій мандат і має бути трансформована у громадянську місію з відповідним міжнародним мандатом", - сказав Стрілець.
Він підкреслив, незважаючи на внутрішні і зовнішні виклики, що Молдова має намір врегулювати придністровський конфлікт мирним шляхом.
"Шляхом відновлення довіри і сприяючи діалогу, ми повинні йти крок за кроком до всеосяжного врегулювання цього конфлікту. Він має бути вирішений з дотриманням суверенітету і територіальної цілісності Республіки Молдова шляхом наділення Придністров'я спеціальним статусом в рамках міжнародно визнаних кордонів нашої країни", - зазначив прем'єр-міністр Молдови.
Придністров'ї проголосило незалежність від Молдови в 1990 році, а після війни в 1992 році на територію Молдови були введені російські війська, які позиціонували себе як миротворці. Російські війська залишаються на території Придністров'я досі. Молдова та міжнародна спільнота не визнають Придністров'ї незалежною державою і вважають його окупованою територією. Примітно, що сама Росія також не визнала незалежність Придністров'я.
8 червня президент України Петро Порошенко денонсував дві угоди між урядами україни та Росії про транзит через українську територію солдатів РФ, які в якості "миротворців" перебувають у невизнаному Придністров'ї.
29 вересня російські "миротворці" розпочали навчання на території Придністров'я, в яких задіяні близько 350 кадрових військових РФ. Як повідомляється, навчання мотострільців триватимуть до 2 жовтня, після чого військовослужбовці заступлять в зону безпеки.