Досудовий трибунал Міжнародного кримінального суду в четвер, 27 червня, відклав процес ухвалення рішення щодо дозволу на видачу ордеру на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху та міністра оборони країни Йоава Галланта за ймовірні військові злочини щодо Палестини, повідомляє видання Jerusalem Post.
Рішення ухвалили після того, як 10 червня Велика Британія подала заяву amicus curiae або ж «друга суду» проти юрисдикції МКС щодо цього питання.
Рішення МКС не лише задовольнило прохання Великої Британії про втручання, а й заздалегідь надало право іншим країнам вступити у справу. Країни отримали час до 12 липня, щоб подати свої заяви.
Також МКС заявив, що їхні доповіді та весь процес дебатів можуть бути оприлюднені, хоча зазвичай процедура видачі ордера на арешт тримається в секреті, щоб уникнути попередження підозрюваного.
Водночас видання зазначає, що подальший розгляд питання може тривати місяцями, оскільки не лише Ізраїль, а й інші ізраїльські союзники виступають проти юрисдикції МКС щодо Нетаньяху та Галланта з різних причин.
Нагадаємо, 20 травня головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан запросив ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта, а також трьох лідерів палестинського руху ХАМАС – керівника «Хамас» у секторі Газа Ях’я Сінвара, головнокомандувача військового крила ХАМАС Касама Мохаммеда Діаб Ібрагіма Аль-Масрі та голови політичного бюро ХАМАС та Ісмаїла Ханієха.
У Державному департаменті США відразу розкритикували крок Каріма Хана та заявили, що «МКС не має юрисдикції у цій справі».
Про наслідки можливого рішення МКС для України, та до чого тут справа Путіна пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України».