Минуло 400 років з моменту початку работоргівлі в Північній Америці

Поділитися
Минуло 400 років з моменту початку работоргівлі в Північній Америці © vokrugsveta.ru
Всього європейці перевезли на кораблях понад 12 мільйонів рабів, майже два милльйона з яких загинули при транспортуванні.

Рівно 186 років тому, 1 серпня 1833 року в британському парламенті прийняли закон про скасування рабства в Британській імперії. Вже минуло 400 років з моменту початку работоргівлі в Північній Америці. Між 1500 і 1866 роками європейці перевезли до Америки майже 12,5 мільйона поневолених африканців, близько 1,8 мільйона з яких загинули на "Середньому шляху" - транспортуванні рабів морем з Африки в Америку - а їх тіла були кинуті в Атлантику.

Торгівлю рабами почали в невеликих масштабах португальці, які використовували африканських робітників в якості домашньої прислуги в Лісабоні, потім на цукрових плантаціях на островах Мадейра і Сан-Томе, біля узбережжя Африки, і, нарешті, в Бразилії, йдеться на сторінках "Енциклопедії Вірджинія". У 1575 році португальці колонізували Анголу в Західній і Центральній Африці в момент, коли посуха призвела до низки воєн, в результаті яких тисячі біженців і бранців були, у свою чергу, продані африканськими торговцями європейцям. Протягом наступного століття португальці (і в меншій мірі голландці) домінували над работоргівлею, причому французи і англійці отримували рабів в основному за рахунок крадіжки їх з португальських кораблів.

Це зображення зіграло вирішальну роль у скасуванні рабства в Британії, пише журнал The Economist.

Томасу Кларксону, впливовому прихильнику скасування рабства, вдалося дістати схему рабовласницького корабля Брукс. Кларксон і його соратник обробили зображення і показали, що судно Брукс було завантажено 482 рабами – їх усіх вишикували в ряд.

У 1789 році Кларксон поширив 700 копій цього зображення, що викликало сенсацію, і принесло в Британію історії про "Середній шлях", під час якого багато рабів або кінчали життя самогубством, або вмирали від хвороб, голоду та жорстокого поводження.

Парламент Британії скасував работоргівлю в 1807 році.

Хвиля проти работоргівлі в Північній Америці почалася в кінці вісімнадцятого століття, і це сталося в Британії - тоді провідній європейській країні в торгівлі рабами. Прийшли нові ідеї загального братерства і рівності людей, від авторів французьких просвітителів, у поєднанні із зростаючим впливом євангельських і нонконформістських християнських груп, таких як квакери і методисти.

У 1772 році лорд Менсфілд постановив, що, оскільки рабства в Англії не було, будь-який раб, ступив на англійську землю, був фактично вільний і не міг бути затриманий. В той час як це рішення зачіпало тільки рабів, привезених в Англію їх господарями з американських колоній, викликане ним серйозне протиріччя зробило невеликій групі активістів по боротьбі з рабством послугу у вигляді реклами, спонукавши їх почати довгу кампанію за скасування работоргівлі у Північній Америці.

Хоча християнські ідеали і альтруїзм керували аболіціоністами (прихильниками руху за скасування рабства), для їх остаточного успіху були і вагомі економічні причини. Торгівля рабами починала втрачати свою цінність для Британії, чиї карибські цукрові плантації стали менш продуктивними через перевантаження грунту; багато британських власників плантацій бачили, що работоргівля тепер просто грала на руку французам, забезпечуючи їх родючі плантації на Карибських островах нескінченним запасом робочої сили. У той же час британські північноамериканські колонії, які незабаром стали незалежними, займалися торгівлею і промисловістю і менше потребували рабів.

Багато в чому успіх кампанії аболіціоністів був пов'язаний з невпинними зусиллями Томаса Кларксона (1760-1846). Автор безлічі публікацій по боротьбі з работоргівлею допоміг розкрити жахи "Середнього шляху" британській публіці. Демонстраційна табличка, зроблена в 1789 році як частина вистави парламентському відбірковому комітету. Комітет підрахував, що якби кожному рабу-чоловікові було виділено простір в 1,8 метра на 30 сантиметрів, то на борту могло бути розміщене 450 рабів. Тоді виявилося, що на борту Брукс було 609 рабів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі