Міграційна криза у Фінляндії: чотири мети Росії

Опитування читачів
Поділитися
Міграційна криза у Фінляндії: чотири мети Росії Фінський прикордонник розмовляє з мігрантами на міжнародному пункті перетину кордону в Саллі, північна Фінляндія, 23 листопада 2023 року © Getty Images

У ніч проти п’ятниці Фінляндія закриє вісім із дев'яти прикордонних переходів на кордоні з Росією. Закрити кордон із Російською Федерацією готові й у Норвегії.

Настільки рішучих заходів Гельсінкі вживає через різкий наплив із російського боку сотень мігрантів із Ємену, Іраку, Сирії, Сомалі, що стався в середині листопада. 

Згідно з даними фінської міграційної служби та Eurostat, у січні–жовтні щомісяця фіксували від 285 до 405 заяв про надання притулку у Фінляндії. Та якщо у вересні з боку Росії прибуло лише 13 прохачів притулку, а в жовтні — 32, то вже 18 листопада на фінсько-російському кордоні було подано 220 (!) заяв про надання притулку. А загалом за три тижні листопада до Фінляндії прибуло понад 700 прохачів.

Оскільки групи мігрантів організовано прибували до пунктів перетину кордону на велосипедах, фінський уряд спершу обмежився забороною перетинати кордон на цьому транспортному засобі. Такий захід діяв із 9 листопада на кількох пунктах пропуску, а з 15 листопада — вже на всіх. Це не вирішило проблеми. Тому минулих вихідних фінська влада закрила п’ять із дев’яти прикордонних переходів. Однак і це рішення виявилося неефективним: велосипедисти й далі прибувають до фінського кордону.

Велосипеди, покинуті біженцями, на міжнародному кордоні в Саллі, північна Фінляндія, 23 листопада 2023 року.
Велосипеди, покинуті біженцями, на міжнародному кордоні в Саллі, північна Фінляндія, 23 листопада 2023 року.
Getty Images

Після оголошення рішення про закриття до 23 грудня всіх пунктів перетину кордону з Росією, крім Рая-Йоосеппі в Інарі, прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що якщо ситуація з мігрантами погіршуватиметься, фінська влада готова до ще жорсткіших заходів.

Коментуючи дії Гельсінкі, в Москві патетично заявляють, що «закриття пунктів пропуску порушує права та інтереси десятків тисяч громадян наших країн. Рішення було ухвалено поспішно, без жодних консультацій із російською стороною». Однак фінський прем’єр повідомив, що вирішити проблему через дипломатичні канали з Росією не вдалося. Ба більше: за словами Орпо, в уряду є підстави стверджувати, що дії мігрантів мають організований характер.

Як зазначив президент Саулі Нііністьо, російські прикордонники почали пропускати до Фінляндії біженців без візи ЄС, чого раніше не робили. Звісно, формально російська влада має на це право: після того як наприкінці жовтня Росія зупинила дію угоди про прикордонне співробітництво з Фінляндією, російські прикордонники більше не зобов’язані підпускати до фінських постів лише тих громадян, які мають фінську або шенгенську візу.

Однак відповідно до російського законодавства як іноземці, так і росіяни мають отримувати перепустку від ФСБ, аби потрапити до прикордонної зони. Важко повірити, що мігранти спромоглися б на це без сприяння російської влади. Крім того, фінські ЗМІ описують випадок, коли російські прикордонники виштовхнули прохачів притулку «від російського прикордонного поста в бік Фінляндії», а потім зачинили за ними ворота, тож повернення до Росії стало неможливим.

У коментарі ZN.UA експерт із управління кордонами аналітичного центру «Європа без бар’єрів» Павло Кравчук стверджує: є підстави говорити про те, що Кремль проводить цілеспрямовану політику створення міграційної кризи на кшталт організованої Білоруссю на кордоні з Польщею восени 2021 року: «Судячи із заяви міграційної служби Фінляндії про те, що більшість прохачів пробула в РФ недовго, діють підтримувані російською державою канали, якими цих людей доправляють із інших країн до Росії».

За словами Нііністьо, країна була готова «до такого роду гидоти з боку Росії». (Нагадаємо, що 2015 року Москва вже намагалася натиснути на Гельсінкі з допомогою мігрантів із Близького Сходу, яких російська влада без перевірки документів спрямовувала в бік Фінляндії.) Проте ситуація нині настільки серйозна, що прикордонникам надають допомогу фінські військові: згідно з повідомленнями тамтешніх ЗМІ, вони споруджують захисні бар’єри на прикордонній території.

Як зазначає Павло Кравчук, Фінляндія загалом має й більш дружню політику щодо шукачів притулку порівняно з Польщею у 2020–2021 роках, і більш розвинену інфраструктуру в цій сфері. Ймовірно, Росія намагається скористатися цим. Якщо тиск із боку Росії триватиме, незабаром розпочнуться не лише організовані перевезення мігрантів до пунктів пропуску, а й спроби прориву крізь «зелений» кордон. А протяжність сухопутної ділянки фінсько-російського кордону — 1272 км.

Getty Images

Є кілька причин, із яких росіяни створюють нову міграційну кризу для країни — члена ЄС і НАТО.

По-перше, це помста Фінляндії за відмову від політики «фінляндизації» і вступ до НАТО. І, звісно, за послідовну підтримку України, що не обмежується політичними заявами та голосуванням в ООН: Гельсінкі надають нам фінансову допомогу та постачають військову техніку й озброєння.

По-друге, створюючи на фінсько-російському кордоні хаос, росіяни тестують сектор безпеки Фінляндії, а також оперативність і ефективність реакції фінського уряду на загрози, що виникають. Як видно з усього, Гельсінкі доведеться попрацювати над удосконаленням механізму реагування на кризи, зокрема й над законодавством.

По-третє, мета росіян — розгойдати внутрішньополітичну ситуацію у Фінляндії: перевантаження системи приймання мігрантів і прохачів притулку має спричинити напругу у фінському суспільстві. Втім, саме лише рішення уряду про закриття низки прикордонних переходів не тільки заскочило зненацька багатьох жителів, а й призвело до акцій протесту.

По-четверте, Москва прагне продемонструвати, що Росія може створити міграційну кризу, яка дестабілізуватиме ситуацію не лише у Фінляндії, а й усередині Євросоюзу, де досить чутливо реагують на проблему біженців.

Загроза, яку становить ініційована Москвою міграційна криза, є цілком реальною. Проте реакцією у відповідь на дії Росії стане ще більше відторгнення від неї Фінляндії та посилення ізоляції Російської Федерації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі