Білоруський диктатор Олександр Лукашенко — «майстерний стратег»? Лукашенко привів тисячі мігрантів з Близького Сходу на пороги ЄС, змусивши блок відмовитися від своїх «моральних інстинктів». Схоже, білоруський диктатор планував відновити внутрішній розкол і політичні потрясіння в ЄС, які виникли після напливу мігрантів до Європи в 2015 році. Але замість цього Лукашенко отримав консенсус ЄС щодо швидкого покарання свого ж режиму, пише The Economist.
Сцени, які розгорталися на польсько-білоруському кордоні з 8 листопада, були «сценарієм» Лукашенка.
«Білоруські турагенти» в Іраку пропонують мігрантам авіаквитки, візу та фіктивну обіцянку легкого шляху до нового життя в Європі в обмін на тисячі доларів.
Потім мігранти, які прибувають у Мінськ, рухаються до європейських кордонів.
Але вони не отримали очікуваної можливості вільного пересування, а лише опинилися в пастці між кордонами ЄС та білоруськими силовиками. Було кілька спроб прориву кордону.
За деякими оцінками, близько 20 тисяч мігрантів перебувають у різних районах Білорусі, і ще більше продовжують прямувати через Стамбул та інші міста до Мінська, завдяки білоруському державному авіаперевізнику «Белавіа».
Зовнішня політика Лукашенка дедалі більше нагадує «тактику мафії» після того, як він сфальсифікував вибори минулого року.
Лукашенко відправляв силовиків за дисидентами, які втекли за кордон.
Диктатор також розлючений на країни, які прийняли білоруську опозицію, в першу чергу на Польщу та Литву, і на весь ЄС за санкції, які блок запровадив проти його режиму.
Амбіції цих санкцій дещо зменшилися завдяки «лобіюванню постраждалих галузей економіки», від австрійських банків до литовських залізниць.
Однак тепер політична воля ЄС стримувати Лукашенка посилилася.
Блок запровадить нові санкції. Але це не означає, що утримати мігрантів на шляху до Білорусі буде легко.
ЄС хоче встановити відповідальних осіб в аеропортах на Близькому Сході, щоб задавати мігрантам «незручні запитання» перед тим, як вони сідатимуть на літак. Але це займе багато часу.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель вже попросила президента Росії Володимира Путіна змусити Лукашенка відмовитися від його тактики. Однак шанси на успіх у цьому випадку виглядають незначними.
Польща розглядає стримування як найкращий спосіб зупинити наплив біженців, і тому налаштована не пускати мігрантів, які збираються біля її кордонів.
Уряд Варшави відмовлявся від пропозицій допомоги прикордонного агентства ЄС Frontex.
На білоруському боці сформувався табір біженців. Можна припустити, що криза на кордоні затягнеться.
Тим часом мігрантам загрожує реальна небезпека. Наближається холодна зима, а Лукашенко готовий змусити людей страждати, якщо це допоможе створити проблеми в Європі. Однак подібна тактика може зіграти проти нього, резюмує видання.
Олександр Лукашенко вирішив помститися Європі за санкції та схилити Захід до перемовин із ним. Сьогодні на польсько-білоруському кордоні зібралися тисячі мігрантів із Близького Сходу, які з допомогою білоруських силовиків намагаються потрапити до країн Євросоюзу. Ситуація на кордоні склалася критична: зростає, з одного боку, ймовірність прориву кордону, з іншого — гуманітарної катастрофи.
Про те, що відбувається на польсько-білоруському кордоні і як Польща буде вирішувати міграційну кризу, — читайте у статті Олександра Шевченка «Лукашенко проти Європи: кривава гра на витривалість».