Німецький уряд абсолютно не сумнівається, що Росія планує втручання у процес парламентських виборів у Німеччині, які пройдуть у вересні. Експерти лякають кібератаками, дизінформацією і тим, що хакери спробують викрасти конфіденційну дані політиків.
Зважаючи на останні вибори президента США, ці страхи здаються цілком розумними. Але у Німеччини є і власний досвід, про який не варто забувати. Про це на сторінках Washington Post пише німецький журналіст Мальте Лемінг.
Він нагадує, як на початку минулого року російська пропаганда запустила вигадану історію про зґвалтування у Німеччині дівчинки на ім'я Ліза. Але німецька поліція, ЗМІ і дипломати дуже швидко розвінчали цю брехню. Автор пригадує і те, що хакери кілька неодноразово намагалися проникнути в урядові комп'ютерні мережі Німеччини. Експерти теж помітили російський слід у всіх цих випадках. Але німецька сторона показала, що вміє боротися з такими маніпуляціями.
"Сумніватися у зловісних намірах Москви було б наївно. Але можна сумніватися і в тому, що Москва за допомогою своїх трюків дійсно зможе вплинути на німецькі вибори. Проти цього припущення говорять три фактори: німецька партійна система стабільна, приклад виборів у США лякає виборців, а образ Володимира Путіна стає все більш негативним у Німеччині", - йдеться в статті.
Автор додає, що всі потрясіння минулого року, такі як Brexit і перемога Дональда Трампа в США, не вибили з колії німців. Згідно з опитуваннями, ХДС все одно отримує 30-35% голосів, СДПН - 20-25%, "Ліві", "зелені", і "Альтернатива для Німеччини - по 10-15%, ліберал-демократів підтримують трохи більше 5% виборців. Тому не схоже, що Німеччину чекає зміна влади.
Так, канцлера Ангелу Меркель вважають нудною, але при цьому також надійною і передбачуваною. І цінність цієї передбачуваності зростає, зважаючи на те, як німці оцінили перемогу Дональда Трампа в США.
"Ця подія в чергове підтвердила переконання німців, що американців надто легко можна спокусити. А в Німеччині, мовляв, таке статися не може, і ми не попадемось на фейкові новини і викриття WikiLeaks", - пише автор.
Також імідж США у Німеччині ще за президенства Барака Обами сильно погіршився. Позитивно до Вашингтона ставляться 50% виборців, в той час як негативно - 45%. Трамп, швидше за все, ще більше погіршить цю ситуацію. До того ж, сам він став живим застереженням, куди може завести "правий" популізм. І його приклад багатьох лякає.
Якщо ж Путін спробує втрутитися в німецьку передвиборчу кампанію, основні німецькі політики звернуться до своїх виборців із застереженнями в дусі: "Ви справді хочете отримати таку нестабільність, як у американців?". З цієї точки зору, цілком можливо, що приклад Трампа і втручання Путіна можуть лише допомогти надійній і передбачуваній Меркель лишитися в кріслі канцлера.
Тим часом, у виборчу гонку вступив екс-голова Європарламенту Мартін Шульц. Раніше повідомлялося, що соціал-демократ наздогнав Меркель за популярністю. За останні чотири місяці рейтинг Шульца зріс на 5%, в той час як Меркель програла 2% свого попереднього результату. Але видання Der Spiegel, порівнявши кандадатів, дійшло висновку, що Шульц навряд чи переможе. Для цього йому доведеться постаратися, щоб зберегти свою популярність високою до вересня.