Президент Білорусі 3. Він, зокрема, заявив, що вважає Сноудена зрадником, і одночасно порадив Росії надати йому притулок.
Коментуючи ситуацію зі Сноуденом, Лукашенко зазначив, що це актуально і для Білорусі. "Ми нещодавно затримали одного зі зрадників, який в спецслужбах служив і який був через представників католицької церкви пов'язаний з іноземними державами", - заявив глава білоруської держави журналістам у Мінську під час відвідування аквапарку.
Даний співробітник спецслужб, уточнив президент, "не тільки здавав інформацію, але через його діяльність постраждали люди, які працюють за кордоном". "Це як називається? З нашої точки зору - зрада", - сказав президент.
При цьому він провів паралель із позицією США, які точно так само вважають зрадою дії екс-агента ЦРУ, який передав ЗМІ секретні дані про програму США щодо стеження за своїми та іноземними громадянами. "А чому з американської точки зору Сноудена не можна звинуватити як зрадника? Тому тут не повинно бути подвійних стандартів", - сказав білоруський лідер.
Продовжуючи тему Сноудена, Лукашенко також не втратив нагоди поділитися з Росією порадою з приводу екс-агента ЦРУ, що перебуває в московському аеропорту через відсутність документів. "Біда, розкрутили цю тему, і, напевно, сьогодні керівництво Росії не знає, що з цим Сноуденом робити. Я б на місці росіян особливо не напружувався, а надав Сноудену політичний притулок", - сказав Лукашенко.
При цьому Лукашенко додав, що США прихистили "сотню таких зрадників". "Скільки секретів вони звідси забрали, скільки терористів, видачі яких вимагає Росія, вони прихистили. Чого ж ви Путіна ковбасите і пред'являєте претензії, що він нібито неправильно себе поводить?" - звернувся білоруський президент з риторичним питанням, адресованим, очевидно, керівництву США.
"Правильно чинить", - відповів сам собі Лукашенко, маючи на увазі Путіна. "Давно треба було надати Сноудену політпритулок, і на місці російського керівництва я діяв би більш рішуче в цьому плані. І це було б виправдано", - цитує білоруського лідера газета "Комсомольська правда".
Оцінюючи позицію американської сторони, Лукашенко сказав, що вони "за що боролися, на те і напоролися". "Ви ж скрізь кричите, що ви - оплот прав людини. Які ж це права людини, якщо ви не тільки білорусів і росіян слухали, вважаючи їх ворогами, але ви ж всю Західну Європу перелопачували, ви по 500 мільйонів дзвінків на добу фільтрували. (...) Чому ви в приватне життя людей втручалися? Ви тоді не звинувачуйте нас у відсутності прав людини", - звернувся він до США.
Лукашенко переконаний, що у Сполучених Штатах "жодних прав людини немає, суцільні порушення", і "справа Сноудена це підтверджує. "Але нам краще не втручатися, нехай самі розбираються зі Сноуденом", - тут же додав він, зазначивши, що "це тільки початок, цю пожежу американці будуть гасити за різними напрямками".
Нагадаємо, 30-річний американець Сноуден, який раніше працював технічним спеціалістом в ЦРУ і Агентстві національної безпеки, залишив США і на початку червня видав ЗМІ інформацію про секретні операції американських спецслужб з масштабного стеження за інтернет-користувачами і абонентами мобільного зв'язку, а також за дипломатичними місіями низки країн. Влада США звинуватила Сноудена у крадіжці власності уряду та незаконному розголошенні секретної інформації і вимагає його видачі. За кожним з обвинувачень комп'ютернику загрожує до 10 років в'язниці.
Сноуден знаходився у Гонконзі, але коли Вашингтон оголосив вимогу його екстрадиції, то попрямував транзитним рейсом (кінцевий пункт його подорожі точно невідомий) через Москву. Однак оскільки його американський паспорт був анульований, то з 23 червня Сноуден "застряг" у транзитній зоні аеропорту "Шереметьєво". 16 липня американець направив офіційний запит про притулок в Росії. !zn
Читайте також:
Регіонал Колесніченко запропонував створити комісію з оцінки американської загрози
Сноуден поки не зможе покинути "Шереметьєво"
Конгрес США готує санкції до країни, яка надасть притулок Сноудену