Ліван дивиться на Китай, оскільки США та арабські країни відмовляються допомогти у кризі

Поділитися
Ліван дивиться на Китай, оскільки США та арабські країни відмовляються допомогти у кризі
Китай запропонував Лівану проєктів на $12,5 млрд. Ліван стає центром ескалації напруженості між Китаєм і Заходом

Зіткнувшись з погіршенням економічної кризи та з невеликим шансом на допомогу від західних чи багатих на нафту арабських країн, уряд Лівану дивиться на схід, сподіваючись залучити інвестиції з Китаю, які могли б допомогти близькосхідній країні впоратися з кризою.

Але допомога з боку Китаю ризикує відштовхнути Сполучені Штати, які говорять, що такий крок може погіршити лівансько-американські відносини.

Маленька країна з п'ятимільйонним населенням на стратегічному середземноморському перехресті між Азією і Європою, Ліван вже давно є місцем, де розігрується суперництво між Іраном і Саудівською Аравією. Тепер, Ліван стає центром ескалації напруженості між Китаєм і Заходом.

В останні місяці ліванський фунт втратив близько 80% своєї вартості по відношенню до долара, пише Associated Press. Ціни злетіли, велика частина середнього класу стала бідною. Переговори з Міжнародним валютним фондом про допомогу зайшли в глухий кут, і міжнародні донори відмовилися розблокувати 11 мільярдів доларів, обіцяних в 2018 році, в очікуванні великих економічних реформ і антикорупційних заходів.

Залишившись без вибору, уряд прем'єр-міністра Хасана Діабі, за яким стоїть підтримуване Іраном угруповання «Хізбалла» та її союзниками, шукає допомоги у Китаю, який рішуче підтримує шиїтське воєнізоване угруповання.

Канатоходець

«Наш крок до Китаю дуже серйозний, але ми не повертаємося спиною до Заходу», - сказав міністерський чиновник. "Ми зараз в надзвичайній ситуації, і в таких обставинах ми раді допомозі".

Він сказав, що Китай запропонував допомогти для того, щоб покласти край багаторічній кризі електроенергетики Лівану через свої державні компанії. Уряд Лівану розглядає цю пропозицію Піднебесної.

Крім того, Пекін запропонував побудувати електростанції, тунель через гори, який скоротить шлях між Бейрутом і східною долиною Бекаа. Китай також може побудувати залізницю вздовж узбережжя Лівану.

США, у яких історичні відносини з Ліваном і які підтримують ліванську армію, заявили, що такий крок може коштувати Бейруту відносин з Вашингтоном.

Китайські увертюри відбуваються в той час, коли «Хізбалла» та її союзники все частіше звинувачують у кризі саме американців, але вона виходить з десятиліть корупції та безгосподарності. Вони звинувачують США в нав'язуванні Лівану неофіційної «фінансової блокади», частково для чинення тиску на «Хізбаллу», яку Вашингтон і його арабські союзники в Перській затоці вважають терористичною організацією.

«Ми добре знаємо, що є велике рішення про блокаду країни. Вони перешкоджають будь-якій допомозі Лівану», - сказав Діабі на засіданні уряду 2 липня.

Діабі сказав, не називаючи жодної країни, що "вони блокують кредитні лінії для імпорту палива, дизельного палива, медикаментів і муки, що було менше електроенергії, щоб ліванці голодували та щоб вони вмирали без ліків".

«Спроба зв'язати економічну кризу в Лівані з санкціями США є помилковою», - заявила у відповідь на звинувачення речниця Держдепартаменту США Морган Ортагус.

Перед цим Діабі прийняв посла Китаю в Лівані Ван Кецзяня, після чого міністру промисловості Лівану запропонували стежити за можливостями співпраці.

«Хізбалла» виступає за більш важливу роль для Китаю та інших союзників в Лівані. Група виступала проти програми МВФ щодо виходу Лівану з кризи, побоюючись, що вона буде забезпечена політичними умовами. Але угруповання неохоче визнало, що Ліван бере участь в переговорах до тих пір, поки МВФ не диктує політику.

Сімнадцять раундів переговорів між урядом і МВФ з середини травня не принесли будь-якого прогресу.

Людина, знайома з перипетіями переговорів, сказала, що це не був вибір «або-або» між Китаєм і МВФ. Джерело AP додало, що переговори з МВФ ведуться про покриття бюджетного дефіциту, і розробці рамок для структурних реформ, в той час як переговори з Пекіном ведуться щодо інфраструктурних проєктів.

Ліван допустив дефолт за своїм суверенним боргом в березні, і економіст Хасан Мукалеле заявив, що більшість західних компаній будуть неохоче інвестувати туди доти, поки країна не досягне угоди з МВФ. Це те, що відрізняє китайські компанії.

Китай запропонував Лівану проєктів на $12,5 млрд.

Інвестиції можуть бути взаємовигідними. Китай може виграти від тісних відносин з Ліваном, при цьому країна виступає як стартовий майданчик для відновлення сусідньої Сирії, ще одного союзника Пекіна.

Північний порт Лівану Триполі розширено в останні роки та може стати терміналом для китайського "Шовкового шляху" - проєкту торговельного шляху зі Східної Азії до Європи.

Іран також запропонував продати ліванську нафту за ліванські фунти, але чиновники в Бейруті стурбовані угодами з Тегераном через західні санкції. Уряд веде переговори з урядом Іраку, який пропонує дати паливо Лівану в обмін на сільськогосподарську продукцію.

«Ми розуміємо, що Ліван гостро потребує вливання грошових коштів. Їм потрібні інвестори», - заявила пані-посол США в Лівані Дороті Ши в інтерв'ю саудівському телеканалу «Аль-Хабат». Після дефолту Лівану в березні, "інвестори не шикуються в чергу".

Деякі люди сказали про те, що Ліван повертається на схід, «як ніби це відповідь на всі економічні проблеми Лівану», сказала пані-посол.

Посол Росії Олександр Засипкін заявив газеті «Аль-Джумхурія», що Росія, Китай, Сирія, Іран і Ірак можуть допомогти Лівану. Він додав, що, коли Захід відмовився, «альтернатива погляду на схід стала яснішою».

Детальніше про кризу в країні та його наслідки читайте у статті Віктора Каспрука "Не допустити "сиріїзації" Лівану" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі